1 Hafta İçinde 5 Bin TL Nasıl Bulabilirim?  

1 Hafta İçinde 5 Bin TL Nasıl Bulabilirim?   
28 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.


 

Değişik ihtiyaçlarımız nedeni ile çok acil bir şekilde paraya gereksinim duyabiliriz. Ani gelişen bir olumsuz durum ya da tam tersi iyi olumlu bir iş için hızlı para bulmamız gerekebilir. Bunun için en öncelikle başvuru yerleri herkesin tahmin edebileceği gibi bankalardır. Ama bankalar her zaman para ihtiyaçlarımızı hemen karşılama yoluna gitmeyebilir. Bankaların da para verme şartlarının oluşması gerekmektedir. Bu nedenle banka dışında da alternatif para bulma yöntemleri hakkında sizi bilgi vermek amacı ile, 1 hafta içinde 5 bin tl nasıl bulabilirim başlıklı bir makale kaleme aldık.

5 bin TL çok yüksek olmayan bir rakam gibi görünse de acil durumlar için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Özellikle bankanın para verme noktasından yavaş kaldığı durumlarda 5 bin TL’nin çok zor bulunabileceğini söyleyebiliriz. Eski dönemlerde banker adı altında yüksek faizler ile borç para veren kişilerin olduğunu biliyoruz; ama artık bu borç verme işlemlerinin yasal olmadığını biliyoruz. Bu nedenle de bankerlik yapan kimse kalmamış durumdadır.

Acil para ihtiyacı için bankalar dışında da para temin edilebilecek bazı yerler vardır. Bu yerler bankalar gibi resmi çalışmasa da uygun faiz oranları ile kişilere acil para ihtiyaçları noktasında yardımcı olmaktadır. Özellikle oto araba satıcıları vadeli krediler verirken aynı zamanda senet bozma işlemleri de yapılabilmektedir.

Acil paraya sıkışan kişiler bulabilecekleri çekleri bazı noktalarda uygun seçenekler ile kırdırma yoluna gidebilir. Bilindiği gibi çeklerin tahsil tarihleri genelde çok ileri bir tarihe sarkıtılır. Ama çeki elinde tutan kişi bu tarihi öne çekmek için biraz komisyon vermeyi göze almalıdır. Kişinin elinde 5000 TL’lik bir çek varsa bunu örneğin 6 ay öne çekmek istiyorsa o zaman yaklaşık %15 oranında bir komisyon ödemek durumundadır. Bu da 750 TL gibi bir rakam olacaktır.

Burada özellikle çeki kıran kişi risk almaktadır. Çünkü çekin tahsili geldiğinde bankada paranın olmaması çekin karşılıksız çıkacağı anlamına gelecektir. Bu da bir risk oluşturacağı için kişiler çek kırdırma işlemleri için yüksek komisyonlar talep etmektedir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git