Araç Kredisini Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Araç Kredisini Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?
21 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 122 kez okundu.


 

Bankalar müşterilerine birçok alanda kredi imkanı tanımaktadır. Bunlardan bir tanesi de taşıt kredisidir. Taşıt almak isteyen kişilerin nakit problemlerine çözümler sunan bankalar, kredi başvurunda bulunanlara uygun koşullarda kredi sağlamaktadırlar. Fakat bazı zamanlar kredi kullanan müşterilerin kredi geri ödemelerinde problem yaşadıkları görülmektedir. Bu yazımızda, araç kredisini ödeyemeyenler ne yapmalı? Sorusuna cevap vereceğiz.

 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum; bankalar müşterilerine araç finansmanı kullandırdığında, bu aracı da ipotek ederler. Müşteri bu aracı bankanın bütün borcunu kapatmadan satamaz ve üçüncü şahıslara devredemez. Bu yüzden araç kredisi çekmeden bu hususu kesinlikle göz önünde tutmanızda yarar görmekteyim. Çekilen araç kredisinin ödenmemesi bazı problemleri yanında getirecektir. Bunları sıralayacak olursak; ikinci ayın da taksitleri ödenmediğinde banka sizi uyarır ve ödemenizi yapmanızı iste. Bu şekilde üçüncü taksit ödemesinin de yapılmaması durumunda, artık banka sizden kredi ödemesini resmi yollara başvurarak tahsil etme yoluna gidecektir. Bundan sonraki aşamada sizi daha büyük sıkıntılar karşılayacaktır. Öncelikle bankanın avukatla çalıştığını düşünürsek, bütün avukatlık masrafları da size kalacaktır. Ayrıca aracınızda zaten ipotek olduğundan, aracınızı da satmayacaksınız ve banka bu araca haciz yolu ile el koyacaktır. Çünkü kredi çekerken yapmış olduğunuz sözleşmenin gereği budur.

 

Haczedilen aracınız çok düşük fiyatlardan icradan satılıp, bankaya olan borcunuzun kapatılması sağlanacaktır. Satılan araçla bankaya olan borcunuz kapatılmazsa bu kalan borcunuz sizin hanenize yansıtılmaya devam edeceği bilinmektedir.

 

 Peki, araç kredisini ödeyemeyenler ne yapmalıdır?

 

Bankaya olan kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız burada bankadan kesinlikle olumlu bir adım beklememelisiniz. Banka bu konularda asla duygusal davranmaz. Bankaların her işlemi sözleşmelere ve kanunlara dayandığı için bu tür işlemlerde inisiyatif almazlar. Burada sizin kendiniz için çözüm üretmeniz gerekmektedir.

 

Uzmanlık alanımız gereği size bu konudaki önerimiz şu şekilde olacaktır:

Aracınızı, bankanın el koymasına gerek kalmadan kendiniz satmaya çalışmalısınız.  Yazımızın başında ipotekli araçlar satılamaz demiştik;  ama burada aracı satın almak isteyen kişi, gidip sizin adınıza bankaya olan borcunuzun tamamını öderse ipotek kaldırılır ve aracınızın devir işlemlerini o kişiye yapabilirisiniz. Aracınızı kendiniz satın dememin nedenine gelince;

 

Siz kendiniz aracınızı satmadığınızda ve araç kredisini de ödeyemeyecek durumdaysanız, banka 3. ayın sonunda aracınıza el koyacaktır. Bu aşamadan sonra, banka aracınızı ihale usulü satışa çıkaracaktır. Burada önemli olan nokta şudur: banka aracınızın eksper değerini çıkartır ve araç değerinizin %60’ı üzerinden aracınızı satışa çıkarır. Ve ilk ihalede bu satış gerçekleşmezse,ikinci ihalede bu kez araç değerinizin %40’ı üzerinde satış işlemi gerçekleşecektir. Bu da aracınızın neredeyse yarı değerinde satılması anlamına gelecektir. Bu yapılan satış işlemlerinden en çok zararı siz göreceksiniz. Bundan dolayı, bankanın bu gibi bir uygulamasına fırsat vermeden, kendiniz gidip aracınızı uygun da olsa bir fiyata satın ve bankaya olan kredi borcunuzu kapatın. Bu şekilde hem bankacılık sistemi üzerinden kara listeye girmemiş olursunuz hem de aracınızı yok değerinde satılmasını engellemiş olursunuz.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git