ATM Kartımı Neden Okumuyor?

ATM Kartımı Neden Okumuyor?
20 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 812 kez okundu.


Bankaların müşterilerine vermiş oldukları kredi kartları ya da banka kartlarının bazen deforme olmalarından dolayı bankamatik tarafından okunamadığı durumlar olabilmektedir. Bunun birçok sebebi olabilmektedir. Banka kartlarının arka yüzündeki siyah şerit başta olmak üzere kart ile ilgili elektronik birçok sorunda olabilmektedir. Bugünkü yazımızı ATM kartımı neden okumuyor sorusu üzerinde yoğunlaştırıp, bankamatiğin kredi kartı ya da banka kartlarını neden okumadıklarının sebeplerini inceleyeceğiz.  Bankamatik kredi kartını neden okumaz? ATM kart okuma sorunu sebepleri nelerdir?  Bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

Ülkemizde bankacılık sektörünün giderek büyümesi sonrası hemen her sokak başında bir ATM ile karşılaşmamızı zorunlu kılmaya başladı. Tabi hem bankacılık sektörünün bu kadar büyümesi hem de bankamatiklerin bu denli artış göstermesi bizim açımızdan olumlu olmuş ve birçok konuda bize rahatlık sağlamıştır. Örneğin artık cebimizde tomar tomar paralar ile dolaşmaktan kurtulmuş olduk. Acil bir alışveriş anında ise hemen en yakınımızdaki ATM’den para çekerek bu sorunu da halledebilmekteyiz.

Ayrıca yine kredi kartları ile ilgili alışverişlerde ya da kredi kartı ile fatura ödemelerinde yine ATM’lerden sıkça yararlanırız. Bir banka şubesine gitmeden kredi kartı ile fatura ödemek ya da ayın belli dönemlerinde maaşın çekilmesi bankamatiklerin vatandaşlara sağlamış olduğu en büyük kolaylıklardır. Tabi bazen istenmeyen durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin en acil olduğu anda bankamatikten para çekeceğimiz sıra bir anda bankamatik kartımızı okuyamayabilir. Sadece bu nedenden ötürü de büyük bir mağduriyet de yaşayabiliriz.

 

Bankamatik Neden Kredi Kartını Okumaz?

Kredi kartlarının bir özelliği de elektronik olmalarıdır. Ön ve arka yüzeyinde yer alan elektronik şeritler kredi kartının bankamatik tarafından okunmasını sağlamaktadır. Tabi bazı durumlarda bu şeritlerin yıpranması nedeni ile bankamatikler bu kartları okuyamayabilir. Peki ne yapmak gerekiyor bu durumda? Kredi kartlarını birçok kişi cep cüzdanında taşımaktadır. Özellikle arka cebinde taşıyan kişilerin kartları diğer kartlar ile birlikte sıkışık bir durumda cüzdanda taşıması kredi kartlarına zarar vermektedir. Belli bir süre sonra da kart artık bankamatik tarafından okunamayacak duruma gelmektedir.

 

ATM Kartımı Okumuyor Ne Yapmalıyım?

Bankamatiğe yerleştirdiğiniz kredi kartının okunmadığını fark ederseniz yapmanız gereke birkaç işlem olabilir. Bunlardan bir tanesi, çok yumuşak bir bezle kartınızın ön ve arka tarafını kolonya yardımı ile silmektedir. Bu işlem sonrası da kartınız okunmamaya devam ediyorsa, kartınız tamamen devre dışı kalmış olabilir. Bunun için banka şubenizle görüşebilirsiniz. Banka size yeni bir kart gönderecektir. Ama gelecek olan kart 15 gün gibi bir süre sonra elinize ulaşacaktır.

Eğer banka kartı ya da kredi kartı ile acil bir işiniz o halde bankanızdan geçici kullanmak üzere isimsiz bir kart talep edebilirsiniz. Bazı bankaların bu türden uygulamaları mevcuttur. Bu kartla işinizi gördükten sonra yeni kartınız da zaten gelmiş olur.

Kredi kartları ya da bankamatiklerin okunmama sorunlarının ana kaynağı kullanıcı hatalarıdır. Kartınızı doğru kullandığınızda bu gibi bir sorunla karşılaşmayacağınızı belirtmek isteriz. Çünkü kredi kartlarının çizilmeleri ve aşırı sıcağa maruz bırakılmaları onların deforme olmalarına sebep olabilmektedir. Bu sorunun basit bir çözümü de küçük bir kartvizit olabilmektedir. Siz de kartınızı cüzdan yerine kartvizite koyarak onu daha uzun yıllar muhafaza edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git