Atm’den Kredi Taksiti Nasıl Ödenir?

Atm’den Kredi Taksiti Nasıl Ödenir?
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 168 kez okundu.


Kredi çeken kişiler ödemelerini farklı şekillerde yapabilir. En çok tercih edilen ödeme şekli kişilerin maaşlarından yapılan kesintilerdir. Ama bunun yanında bankaya elden ödeme, kredi kartı ile ödeme ve ATM’den kredi taksiti ödeme şeklinde olmaktadır. Bu yazımızda çokça sorulan kredi taksidi ATM’den nasıl ödenir sorusunun yanıtını bulacağız.

Bankamatikten Kredi Ödemesi Yapmak

Atm’den kredi  taksidini ödemek oldukça basit  bir işlemdir. Atm’lerden yapılan işlemlerin en büyük avantajı hızlı ve kolay olmasıdır. Kredi taksitlerini ödeme adına atm’ler  hızlı ve zamanında işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Kredi taksitlerini  atm’lerde birkaç adımla ödeme işlemi gerçekleştirilir. Kişinin elinde sadece parası ile ödeme yapabileceği gibi, T.C kimlik numarası, bankamatik kartı ile de ödemeler yapılabilir.

Atm’den Kredi Borcu Ödeme Adımları

Kredi borcun ödemek için müşterisi olunan bankanın Atm’sine gidilerek  işlem başlatılır. Vadesi gelmiş kredi borcunu ödemek için iki seçenekten faydalanılabilir. Borcu ödemek için tahsil edilecek miktar ya hesaptan aktarılır veya direk elden yatırma işlemi gerçekleşir. Bu işlem için birkaç adım takip edilir.

Kredi Borcunu Ödeme Yöntemleri

Uyarı :

Kredi kartı olsun ya da kredi ödemesi olsun ATM’den yapılacak ödemelerde mümkün olduğu kadar yabancılardan yardım istenmemesi gerekmektedir. Yabancılardan yardım istenmesi durumunda bankamatik şifresi başta olmak üzere birçok noktada özel bilgiler başkasının eline geçebilir. Bu durumun yaşanmaması için size anlatacağımız ATM’den para yatırma işlemini hemen öğrenip kendi işinizi kendiniz yapmanızdır.

Kredi borcunu ödemek için banka şubelerinden internet bankacılığından ve Atm’lerden gerçekleştirilir. En çok kullanılan hızlı ve kolay olduğu için Atm ‘den ödeme şeklidir.  Şimdi kredi borcunu  Atm aracılığı ile hem hesaptan ödeme hem de elden yatırma işlemi ile nasıl yapılır adım adım takip edelim.

Hesaptan Kredi Borcunu Ödeme

Hesapta  kredi borcunun taksidini ödeyecek miktar varsa bu işlem hızlı bir şekilde gerçekleşir.  İçinde para olan kart Atm ‘ye yerleştirirlir. Şifre ile giriş yapıldıktan sonra menüden  diğer işlemler kısmına giriş yapılır. Ardından ödemeler kısmına girilerek kredi taksidi veya kredi ödemeleri diye bölüme girilir. Ardından hesaptan kredi ödeme bölümüne giriş yapılır. Girilen kısımda hangi kredi kullanıldığı ödeme yapılacak bölüm seçilerek  taksit ödemesi veya borç ödeme kısmına girilerek kredi taksidi ödenmiş olunur.

 Nakit  Olarak Atm’den Kredi Borcunu Ödeme

En çok kullanılan ödeme şekillerindendir.   Giriş yapıldıktan sonra menüden seçenekler arasında  ödemeler bölümüne girilir. Burada birkaç bölüm bulunur. Hesaptan kredi ödeme, nakit kredi ödeme işlemlerinden nakit ödeme bölümüne girilir. Ekrana gelen bölümde hangi kredi olduğu ve taksit kısmı bulunur bunları da  seçip onayladıktan sonra borç ödenmiş olur. İşlem başarı ile gerçekleştirilmiş olunur.

 Kredi Borcu Ödendikten Sonra İşleme Geçme Süresi

Atm’den kredi borcunu hesaptan veya nakit olarak yatırdıktan sonra bekleme süresi olmaz. Borç ödeme yapıldıktan sonra işlem saniyeler içinde gerçekleşir. Ve kredi taksidi ödenmiş olur. Bu işlem için ise hiçbir kesim ücreti tahsil edilmez.

NOT: Bulunduğunuz il ya da ilçede ya da küçük kasabalarda bankanıza ait olan ATM olmayabilir. Bu durumda farklı bir ATM’den kredi taksiti ödenebilir. Ama kredi taksiti ödemek için seçilecek olan farklı banka bankamatiğinden bazı kesintiler olacaktır. Ne kadar kesiti olacağı atm kredi ödeme aşamasında size uyarı şeklide belirtecektir. Siz de duruma göre kabul eder ya da reddersiniz.

 Kredi Taksitlerinin ödemesinin  Gecikmesi

Kredi borcunun taksitlerinde gecikme yaşanmış ise ödeme yine aynı yukarıdaki adımlar gibi yapılır. Ancak kredinin zamanında taksidinin ödenmemesi  çok olmasa da belirli bir faiz oranı işler. Buda taksit ödemesinde borç  farkı ödeneceği anlamına gelir. Buna sebeb vermemek için kredi borcunu ödememiz gereken bankanın en yakın  para yatırılan Atm’ye gidilerek  vadesi gelmiş olan kredi borcunun taksidini ödeyerek işlemimizi rahat bir şekilde bitirmiş oluruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git