ATM’den Para Nasıl Gönderilir

ATM’den Para Nasıl Gönderilir
26 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 146 kez okundu.


Bankacılık sistemi hayatımızı her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyor. Müşterisi olduğumuz bankaya giderek her türlü işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bunu kimi zaman bankanın herhangi bir şubesinde veya bankaya ait atm işlemlerinde  yada bankanın internet sisteminde işlemimizi  tamamlayabiliriz. Hesabımızın hareketliliği yapılan işlemlere bağlıdır. Para transferleri hesaba gelen para gibi…

Bankamatik Üzerinden Para Transferi

GELELİM SORUMUZA;  bir hesaba para yatırmam gerekiyor.  Bankaya gidip bu işlemi rahatlıkla yapabilirim. Ancak banka kapalı gidemedim veya uzak olsun ne yapmam gerek  o zaman  hemen en yakın çevrede bulunan banka atm sine gidip işlemimize başlamamız gerekiyor.

Nasıl yatıracağım? İlk defa bu işlemi yapıyorsanız hiç endişeniz olmasın gayet basit bir iki adımla bu işlemi gerçekleştirebiliriz.  Adım adım işlemi anlatalım: öncelikle elimizde telefonumuz olsun numaramızı kullanıcaz sonra tc kimlik numaramız yatıracağımız para ve parayı yatıracağımız hesap numarası. Elimizde bunlar hazır olsun.  Şimdi atm nin karşısındayız.  Her bankanın sistemi farklı olabilir ama genelde hepsi aynı işlemi yapar.  Para yatırmak için kartımız ile veya kartsız işlem yapabiliriz. Öncelikle kartsız  para yatırma nasıl olur  onu anlatalım:

Kartsız Para Yatırma İşlemi

Giriş tuşuna basıp; Şifreyi girdikten sonra  ana menüye giriyoruz.  Sonra hesabıma  ve başka hesaba bölümleri var biz başka hesaba kısmına giriyoruz  tc kimlik numaramızı girip giriş tuşuna basıyoruz yanımızda bulunan ve kullandığımız telefon numarasını  yazıp giriş tuşuna  basıyoruz sonra parayı yatıracağımız hesap numarasını yazıp giriş tuşuna basıyoruz. Bilgileri kontrol ettikten sonra devam veya giriş tuşuna basıyoruz.  Yatırılacak para miktarını yazıyoruz.

ÖNEMLİ NOT: bankaya göre değişebilir  örneğin 20 tl göndereceğiz ekranda en az 25 tl yatırın diyorsa kesim ücreti alınacağını belirtiyordur. Onun için 20 tl yatırmak istiyorsak yazacağımız miktar 20 olarak yazacağız yatıracağımız miktar ise 25 tl olarak yatıracağız. Eğer 20 tl yazıp 20 tl yatırırsak atm işlemi gerçekleştirmeyip kart iadesi yapar. Kesim ücreti ne kadarsa ona göre fazlasını atm iade ediyor zaten.  Devam edelim.

Parayı da yatırdıktan sonra giriş tuşuna basıp ekrana gelen bilgiler doğruysa onaylıyoruz. Son olarak telefona gelen şifreyi de yazıp giriş tuşuna basıyoruz.  Dekontunuzu alıp başka işlem yapmayacaksanız  kartınızı alıp işlemi başarıyla tamamlamış oluruz. Yine bir not olarak şunu belirteyim  bazı banka atm’leri işlemlerde şube kodu isteyebilir  sıkıntı yok hemen ekranın içinde veya yanında bulunan harflerden bulunduğunuz ilin baş harfinden bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git