Aynı Anda Hem Konut Kredisi Hem de İhtiyaç Kredisi Çıkar Mı?

Aynı Anda Hem Konut Kredisi Hem de İhtiyaç Kredisi Çıkar Mı?
13 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 330 kez okundu.


Konut kredilerindeki büyük faiz indirimden sonra binlerce kişinin hayalini kurmuş olduğu evlere sahip olmak için büyük bir fırsat yakalamış oldu. Son birkaç yıldır yüksek olan konut kredilerinin faiz oranları hükümet yetkililerinin telkinleri ile oldukça düşük bir orana indirilmiş oldu. Ev almak için uygun şartları kollayan vatandaşlar artık almak istediği evi belirlemesi ve varsa ihtiyacı, bankadan kredi talebinde bulunması yeterli olacaktır.

 

Fakat bazı kişilerin kredi başvurusunda karşılaştığı bazı sorunla olmaktadır. Almak istediği eve çıkan kredi ev satın almak için yetmeyebilmektedir. Elinde de nakit parası olmayan kişiler bu durumdan dolayı istemiş olduğu evi satın alamamaktadır. Birçok kişi bu durumdan dolayı  bankadan hem konut hem de ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünmektedir. Ama aynı anda hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi çıkar mı? Diye merak edenler için bu yazımızı kaleme aldık.

 

Konut Kredinizle İhtiyaç Kredinizi Aynı Anda Çekerek İstediğiniz Evi Satın Alabilirsiniz

 

İstediğiniz evi kaçırmak istemediğiniz için en kısa sürede ev için finansman arayışına girdiyseniz o halde bu yazımızı okumaya devam edin. Birçok kişinin başvurmuş olduğu yasal yöntemle artık ev sahibi olabileceksiniz. Eğer aylık ödemelerimi yapabilirim diyorsanız iki tane kredi çekme durumunuz olabilir. Bunun için tabi bankaların da sizden sahip olmanızı istedikleri bazı özellikler olmaktadır. Örneğin, aylık gelir durumunuzu aynı anda iki tane krediyi karşılayacak kadar yüksek olması gerekmektedir. Ya da eşinizin de iyi bir gelire sahip olması gibi.

Aynı Anda Hem Konut Kredisi Hem de İhtiyaç Kredisi Çıkar Mı?

Aynı Anda Hem Konut Kredisi Hem de İhtiyaç Kredisi Çıkar Mı?

Almak istediğiniz evin değeri 200.000 TL olduğunu düşünürsek, banka bu ev için eksper değeri belirleyecektir. Bu da 200.000 TL civarı olacaktır. Banka eksperleri genellikle evin değerini belirlerken o civarda aynı durumda olan ev fiyatlarına benzer bir fiyatı çıkarırlar. Ondan dolayı beğendiğiniz evin eksper değeri de bu rakam olacaktır. Bankalar da genellikle evin değerinin %70-75 aralığında size kredi çıkarırlar. Buna göre bu ev için çıkacak konut kredisi 150.000 TL civarı olacaktır. Elinizde biriktirmiş olduğunuz bir para yoksa bu kredi sizin için yetersiz olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Çekerek Eksiğinizi Kapatın

Konutunuzu satın almak için gereken 50.000 TL’yi başka bankadan ihtiyaç kredisi çekerek temin edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken hususu öncelikle belirtmek istiyorum. Çekeceğiniz konut kredisi ve ihtiyaç kredisini aynı anda ödeyip ödeyemeyeceğinizi önceden kestirmeniz gerekmektedir. Aksi halde banka borcundan dolayı takibe takılır hatta eviniz bile elinizden alınabilir. Bu noktaya azami dikkat gösterin.

 

İhtiyaç kredisinin de çıkmasını istiyorsanız hem konut kredisine hem de ihtiyaç kredisine aynı anda başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer önce konut kredisi sonra da ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünürseniz sorun yaşama durumunuz olabilir. Öncelikle ihtiyaç kredisini çekip bu miktarı elinizde tutabilirsiniz, konut kredisinin de çıkması ile birlikte tapu işlemlerini aynı anda başlatabilirsiniz

 

Konut kredisi ve ihtiyaç kredisinin aynı anda çekilmesi ile ilgili sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede size cevap verilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git