Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 97 kez okundu.


Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

İnsanların yemek yeme, su içme, üreme gibi temel ihtiyaçlarının yanında sosyal hayata dâhil olma, barınma, uyuma, gezme gibi ihtiyaçları da vardır. Günümüzde temel ihtiyaçların giderilmesi kadar önem arz eden bu ihtiyaçlar insan hayatının merkezine yerleşmektedir. Barınma ihtiyacı insanın, doğanın veya şehrin, diğer insanların ve hayvanların vereceği zarardan korunmak için çok önem taşımaktadır. Özünde insan bedeninin ve özel hayatının mahremiyeti için ihtiyaç duyulan barınma isteği, zaman içinde teknolojinin ve inşaat sektörünün baş döndürücü gelişmesi ile lüks tercihlere dönüşmektedir.

Artık nohut oda bakla sofa evlerden içinde olmasanız bile kendi kendini ısıtan, soğutan, koruyan akıllı evler devri hüküm sürmektedir. Ancak evler modernleştikçe bu evleri satın alabilmek de zorlaşmaktadır. Bir daireyi tek seferde yüklü bir miktar para ödeyerek satın alabilmek çok sık rastlanır bir durum olmaktan çıkmıştır. Bu aşamada imdada bankalar ve finans kuruluşlarından alınan krediler yetişmektedir.

Konut kredisi, Mortgage kredi veya özel ödemeli sistemlerden biri olan balon ödemeli krediler konut edinmede kullanılan kredi türlerindendir. 5582 Sayılı Mortgage Kanunu ile ülkemizde konut finansmanı ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Bu kapsamda konut edinecekler, maddi durumları, ödeme imkânları doğrultusunda uygun yöntemi seçerek konut sahibi olabilmektedir.

Son yıllarda konut edinmede tercih edilen balon ödemeli Mortgage kredi dikkat çekmektedir. Bu kredide alınan borç küçük taksitlerde belli bir müddet ödenmekte, sonrasında kalan borcun tamamı bir seferde ödenerek kapatılmaktadır. Balon Ödemeli Mortgage hesaplama, bankaların veya finans kuruluşlarının borç verme politikaları ve mevzuat hükümleri doğrultusunda yapılmaktadır.

 

Çoğunlukla borç alınan paranın faizini 48 aya kadar vade ile ödeyip kalanı son ayda bir seferde ödeme yöntemi; elinde toplu para olup bu parayı daha fazla zaman elinde tutmak isteyenler veya elinde birikmiş parası olmayan ancak zaman içinde toplu bir para beklentisi olanlar için ideal bir sistemdir.

 

Örneğin konutu Balon Ödemeli Mortgage kredisi ile alıp; vade boyunca düşük taksit ödedikten sonra, emekliye ayrılıp emekli ikramiyesini alınınca toptan borcunu kapatan memur bu arada satın aldığı eve kira ödemeyerek ayrıca kar etmiş olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git