Banka Departmanları

Banka Departmanları
2 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 148 kez okundu.


Nakite sıkışıldığı anda hemen herkesin ilk aklına gelen ve bir koşuda nefesi en yakın şubesinde aldığı bankalar müşterilerin gözüne sadece şubeden ibaretmiş gibi görünürler. Ancak insanların bilmediği ve bankaların günlük olarak yapılan işlerin kontrol edilmesinden tutun da banka ürünü kullanan müşterilerin itiraz ve taleplerini karşılayacakları birimlere kadar çok farklı onlarca bilinmeyen birimi vardır.

Sizin işlerini halletmeniz için gittiğiniz şubeler bankaların sadece bir birimidir. Bunun haricinde bankaların çağrı merkezleri, yasal takip ve tahsilat departmanları, kara para aklama birimleri, çek ve senetlere yönelik olan bölümler, muhasebe ve planlama birimleri, ürün geliştirme departmanı vs gibi daha sayamadığımız ve belki de hala bilmediğimiz onlarca birimi mevcuttur.

Tüm bu birimlerde yüzlerce kişi çalışmakta çaycısından temizlikçisine kadar yüzlerce kişi buralarda istihdam edilerek akşam evine ekmek götürmektedir. Yani anlaşılacağı üzere bir banka kurulması demek yada olduğunuz yerde bir banka olması demek o bölgede işsiz olan birçok kişinin iş sahibi olması demektir.

Sizin müşteri olarak bankada yaptığınız bir işlem çok farklı kontrol mekanizmalarından geçerek incelenir ve elden ele birçok farklı birime ulaşır. Her bir birimde çalışanların hepsi yalnızca kendi işleriyle uğraştıkları için bu iş yükünü azaltır ve yapılan işte kişinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda her kişinin yalnızca kendi işinden sorumlu olması ve farklı işlerle sorumlu tutulmaması banka açısından da karışıklıkların önlenmesi ve daha titiz bir çalışma için oldukça gerekli olan ve başarılı bir uygulamadır. Ayrıca bankalarda müşterilerin memnuniyetini sağlamaktan tutun da telefonda kredi satışına kadar her türlü işlemin gerçekleştiği çağrı merkezi departmanları da son teknoloji ve donanımla oluşturulmuş birimlerdir. Yani bankalarda ciddi anlamda yatırım ve çok farklı bilinmeyen birimler mevcuttur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git