Banka Emekli Maaşının Ne Kadarına Haciz Koyabilir Mi?

Banka Emekli Maaşının Ne Kadarına Haciz Koyabilir Mi?
11 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.


Bankalar ile çalışan emeklilerimiz değişik borçlarından dolayı banka ile haciz sorunu yaşayabilir. Son yıllarda banka borçları başta olmak üzere diğer birçok borç yüzünden maaşına haciz gelen emekli haberlerini okuyoruz. Peki banka, emeklilerin maaşına haciz koyabilir mi? Bu soruya evet cevabı verebiliriz. Ama burada önemli olan haciz konacak olan maaş tutarıdır? Yani maaşın tamamına mı yoksa bir bölümüne mi el koyulacaktır?

Bu konuda bir araştırma yaparak gerek uzman görüşleri gerekse mahkeme kararlarına bakarak sizin için bir bilgilendirici yazı hazırladık. Makalemizin konusu, emekli aylığının % kaçına haciz geleceğidir. Peki bir banka emekli maaşının ne kadarına haciz koyabilir?

 

Emekli Maşının En Fazla Yüzde Kaçına El Konulabilir?

Türkiye’de emekli olup da borcu olanların en büyük korkusu, emekli maaşının tamamına el koyulmasıdır. Bu konuda mevcut uygulamalar olduğu için bu durum emeklilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Ama İzmir’de geçtiğimiz dönemde bir emeklinin bankayı dava etmesi sonrası çok olumlu bir karar çıktı. Maşına 8 ay boyunca el konulan emeklimiz bunu mahkemeye taşımış ve sonrasında mahkemeyi kazanmıştır. Buna göre borç ne kadar çok olursa olsun banka bir emeklinin maaşının tamamına el koyamaz. Peki en fazla ne kadarına el koyabilir?

 

Banka Emekli Maaşının Ne Kadarına Haciz Koyabilir Mi?

Emekli Maaşının En Fazla %25’ine El Konulabilir!

Türkiye’de bulunan emeklilerin maaşlarına en fazla %25 oranında el konulabilmektedir. Bu kanuni bir durum olduğu için bankalar kendilerine göre emekli maaşına el koyamaz. Emekliler için bu oran %25 iken diğer maaşlı çalışan kişiler için bu oran daha yükseğe çıkabilmektedir.

Emekli Çekmiş Olduğu Krediyi Ödeyemezse Maaşına Haciz Gelir Mi?

Emekli olan vatandaşların banka kredisi çektikten sonra değişik sebeplerden dolayı bu krediyi ödeyemedikleri görülmektedir. Bu kişilerin maaşına bazı bankalar el koymakta ve emeklilerin tek gelir kaynağı olan maaşlarını vermemektedir. Bu durum yargı kararı ile bozulmuş ve artık bankalar emeklilerin tüm maaşına el koyamayacağına karar verilmiştir. Şu anda bankalar emeklilerin ancak maaşlarının %25’ine el koyabilir. Bunun dışında maaşın tamamına el koyma kredi borcu olduğunda bile söz konusu olmaz. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git