Banka IBAN Numarası Nedir?

Banka IBAN Numarası Nedir?
14 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 77 kez okundu.


 

Ulusal ve uluslararası finansal ilişkilerde en yaygın kullanılan işlemlerin başında para transferleri gelmektedir. Mal veya hizmet karşılığında para ödemelerimizi çoğu kez bankalar aracılığı ile yapmaktayız. Bunu yaparken de güvenilir olmasını arzu ederiz. Bankalar da bundan dolayı daha güvenilir para transferleri için her müşteriye özel tanımlanmış IBAN numarası oluşturmuştur. Burada amaç, hem hızlı transfer hem de maliyeti düşürülmüş ve hata payı en aza indirilmiş bankacılık hizmeti vermektir. Banka IBAN numarasının  Türkçe açılımı; “Uluslararası Banka Hesap Numarası”dır. Birçok Avrupa ülkesinin, özellikle para transferlerindeki problemleri çözebilmek için kullanmış olduğu sistemi Türkiye de kullanmaktadır. Bütün ülkelerin IBAN numaralarının algoritmaları farklı olduğu için, özellikle yurtdışına yapacağınız transferlerde yapılabilecek büyük hataların önüne geçilmiştir.

 

Türkiye ‘de IBAN 26 karakterden oluşmaktadır. Bunun ilk iki karakteri Türkiye’nin kodu olan TR’dir. Sonraki iki rakam kontrol basamağıdır. Arkasından gelen banka kodu beş basamaklı olur. Eğer banka kodu beş basamaklı değilse, sağından sıfırlar doldurularak beş basamak tamamlanır. Rezerv alanı “0” dır. Son on altı hane de hesap numarasıdır.

 

Yapacağınız para aktarımlarında IBAN numarası kullandığınızda, paranın yanlış bir hesaba gitme ihtimali yoktur. Çünkü bankalar, her müşterisine özel bir IBAN numarası oluşturmuştur. Bu hizmetten verimli yararlanmak için öncelikle kendi numaranızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için internet bankacılığı kullanıyorsanız, hesabınızın olduğu sayfadan rahatlıkla bunu öğrenebilirsiniz. Ama internet bankacılığı kullanmıyorsanız, şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak yine aynı şekilde ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

 

        IBAN Neden Kullanmalıyım?

 

       Çok sık para transferleri yaptığımız durumlar olur. Örneğin, ev kirası ödemesi, yaptığımız alışveriş sonrası muhatabımıza yapacağımız transfer ya da başka bir ödeme türü. Hepsinde paramızın kesinlikle yanlış bir hesaba aktarılmasını istemeyiz. Böyle bir durumla karşılaştığımızda olası maddi kayıplar yaşayabileceğimiz gibi düzeltilmesi çok zor sorunlar yaşamamıza sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için, hesap numarasına ya da isme havale, eft yerine kişinin IBAN numarasına yapacağımız ödeme sorunsuz şekilde gerçekleşecektir. Birçok kişi bankalara başvurarak transferin ulaşmadığını belirterek yardım istemektedir. Burada isme ya da hesap numarasına havalede, yanlış kişiye gidecek bir aktarımdan önce bankanızın online sistemi maalesef sizi uyaramaz. Ama IBAN’ı yanlış yazdığınızda sistem size uyarı verecektir. Bu şekilde hata yapmanızı önleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git