Banka Neden Kredi Vermez?

Banka Neden Kredi Vermez?
11 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 89 kez okundu.


Bankacılık sektörü, Türkiye’de özellikle son yıllarda çok müthiş atılımlar yaparak  ekonomik oldukça büyük bir potansiyel haline gelmiştir. Bunun birçok sebebi olmakla beraber, en büyük nedenlerin başında bankaların müşterilerine kredi kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Bu sayede milyonlarca kişi bankalardan kredi kullanıp ev, araba sahibi olmuştur. Kredi verme uygulamasının bu yönüne baktığımızda, banka ile müşteri arasındaki kredi hacmi ne kadar büyükse her iki taraf için de olumlu olduğu görülecektir. Fakat her ne kadar durum böyle olsa da bankalar bu sürecin çok sağlıklı yürütülmesi taraftarıdır. Kredi kullanan birinin taksitlerini zamanında ödememesi bu kredi ilişkilerine zarar vereceği muhakkak.Bundan dolayı bankalar herkese kredi vermez.  Öncelikle kredi talep eden kişinin mali sicilinin temiz olması gerekmektedir. Yani eski kullanmış olduğu kredilerin taksitlerini, ya da kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapmış olması gerekmektedir. Eğer bunları aksatmış ise maalesef mali sicili de kötü olarak karşısına çıkacaktır. Bu da kredi almasına engel çıkaracaktır.

Bankalar kime kredi vermezler? Bu sorunun cevabı aslında nettir: bankalar, borcunu zamanında ödemeyen kişilere kredi vermezler. Çünkü, finans zincirleme işleyen bir sektördür. Banka size vermiş olduğu kredi faizi ile kar yapar ve sizin ödediğiniz kredi taksitlerini  kullanarak başka müşterilere yeni krediler kullandırır. Eğer siz borcunuzu zamanında yatırmazsanız bu da bankanın mali yapısına zarar vereceğinden, yeni kredi talep eden müşterilere finansman sağlama konusunda bankayı zora sokacaktır. İşte bu yüzden sistem güvenliği için banka kendisini riskte atmaz.

 

Şimdi madde madde, “Bankadan neden kredi çıkmaz?”sorusunun cevabını verelim.

 

  • Kredi notu düşük olan bir müşteriye kredi çıkmaz
  • Daha önce almış olduğu kredileri yasal takibe düşen kişiye kredi çıkmaz
  • Düzenli bir işi olmayan, sigortası yatırılmayan bir kişiye kredi çıkmaz
  • Talep edilen kredi miktarı ile kişinin gelir tablosu arasındaki dengeye bakıldığında, ödeme zorluğu yaşanılması muhtemel ise yine kredi çıkmayabilir. Çünkü bankalar, gelirinin en fazla 4/3’ü oranında kredi verir.
  • Başka bankada halihazırda kredi kullanıp taksitlerini ödüyorsanız ve yeni kredi ile birlikte taksit tutarı gelirinizin üstündeyse yine banka bu talebinizi olumsuz karşılayacaktır.

 

Örnek:  Ahmet Bey, aylık 2000 TL geliri olan sade bir vatandaş. Sigortası yatmakta ve hiçbir yere borcu olmamaktadır. Ahmet Bey, araba finansmanı kullanmak için banka şubesine gider ve kredi talebinde bulunur. Ama kredi başvurusu olumsuz neticelenir. Nedenine gelince, şu an aylık geliri olmasının yanında, borcu olmamasına rağmen daha önceki aylarda kullanmış olduğu kredi kartlarının taksitlerini zamanında yatırmamış ve bu yüzden takibe düşmüştür. Bu da Ahmet Bey’in kredi notunu oldukça düşürmüş ve kredi çekemeyecek noktaya getirmiştir. Bu örnekte olduğu gibi sadece kredi kartlarının ödeme aksamalarında bile sizin kredi notunuz düşebilir ve bu da size kredi çekme aşamasında sorun çıkarabilir. Böyle durumlara düşmemek için ödemelerinizi samanında yapmanızı öneririz.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git