Banka Özel Güvenlik Personelinin Görevleri  

Banka Özel Güvenlik Personelinin Görevleri  
25 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 374 kez okundu.


 

Bankalar işe almış oldukları özel güvenlik görevlilerine sadece güvenlik vazifesi vermezler. Aynı zamanda diğer bankacılık işlemlerinin yapılması hususunda ondan bazı işleri yapmasını beklerler.  ATM’de müşterilere  yardımcı olmak, bankaya gelen müşterileri yönlendirmek en çok yapılan ek işlerdendir.  Banka özel güvenlik personeli görevleri adlı makalemizi okuyarak bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bankaların her biri mutlaka özel güvenlik görevlisi çalıştırmak zorundadır. Bu hem kendi banka güvenlikleri hem de resmi prosedür gereği zorunlu bir uygulamadır. Bankalar önceki yıllarda kendi tercih ettiği özel güvenlik görevlilerini işe alırken son zamanlarda bankalar daha çok özel güvenlik şirketleri ile anlaşarak özel güvenlik görevlisi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İster özel güvenlik şirketi aracılığı ile işe girilmiş olsun ister banka sınavı ile girilmiş olsun fark etmeksizin banka güvenlik görevlilerinin yapması gereken bazı önemli görevler vardır.

Makalemizi de bu yönde kaleme alarak özel güvenlik görevlilerinin bazı görevlerini burada size anlatacağız. Bu şekilde banka sınavlarına girmeden önce yapmak istediğiniz işle ilgili olarak bilmeniz gereken her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Özel güvenlik görevlileri genelde lise mezunları arasından tercih edilir. Okuma yazması iyi ve en azından bilgisayar bilgisine sahip kişiler tercih edilmektedir. Aynı zamanda sertifika sahibi bir kurstan silahlı güvenlik görevlisi belgesi için başarı ile mezun olması gerekmektedir.  Diksiyonu düzgün ve halk ile olan iletişimi güçlü kişiler bu yönde tercih edilen profillerdir.

Bankaya seçilen güvenlik görevlilerini bazı önemli vazifeler beklemektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır: özel güvenlik görevlileri kesinlikle sadece banka güvenliğinden sorumu değildir. Bankaların güvenliği, özel güvenlik görevlisinin sadece en önemli görevlerinden biridir. Aynı zamanda banka müdürleri özel güvenlik personellerine her türlü işleri verebilirler.

Burada şöyle bir durum vardır. Resmi sözleşmelerde banka personellerinin iş  görev dağılımı vardır. Örneğin bankamatikte işlem yapamayan birine normal şartlarda bu konuda uzman olan herhangi bir gişe memurunun yardım etmesi gerekmektedir. Ama gişe memurları genelde çok yoğun oldukları için bu konuda daha çok bu vazife güvenlik görevlilerince yapılır.  Çünkü güvenlik görevlileri genelde boş durmakta ve bu nedenle de birçok banka boş duran güvenlik görevlilerini başka alanlarda çalıştırarak onlardan verim almaya çalışmaktadır.

Banka güvenlik görevlisi bu işleri yapmıyorum, benim vazifem değil diyemez. Sonuçta özel sektör alanı olduğu için banka şube müdürü kolaylıkla bu kişinin görevine son verebilir.  Banka özel güvenlik görevlisi, her ne kadar kağıt üstünde bu ek vazifeleri yapmak zorunda değilse de,  yine de banka içi uyum ve verimlilik adına verilen bütün görevleri eksiksiz olarak yerine getirmek durumundadır.  Bu sayede ancak uzun yıllar bu görevi devam ettirebilir.

Peki özel güvenlik görevlisi başka ne işler yapar? Banka güvenlik görevlisi genelde bankaya ilk gelen müşterilerin yönlendirilmesinde görev alırlar. Yaşlı ya da bu konuya yabancı olan müşteriler adına  numaramatikten numara alınması, en çok yapılan görevlerdendir.  Yine müşterilerin bankamatik ile yaşadıkları sorunlara yardımcı olmak en çok yapılan ek işlerdendir.

Banka memurlarının evraklarını başka birime götürmek, gerektiğinde çay ikramı yapmak güvenlik görevlilerince yapılabilir. Birçok bankada temizlik, çay gibi hizmetler için ayrı personel tutulur;  ama güvenlik görevlisine bu hizmetlere aktarılırsa güvenlik görevlisi maalesef hayır deme şansına sahip değildir. Hayır dese bile iş akdine son verilebilir.

Banka özel güvenlik görevlileri bankacılık alanında kendilerini zamanla geliştirirlerse ve banka müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılarsa o zaman bir süre sonra şube müdürünün güvenini kazanabilir ve iş garantisi konusunda uzun yıllar aynı şubede görev yapabilir. Bu tamamen güvenlik görevlisinin işini sevmesi ve gayreti ile ilgili bir durumdur.

 

Etiketler:

Banka Özel Güvenlik Personelinin Görevleri   Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Ahmet dedi ki:

  Tamamen yanlış bilgilendirme böyle bir durum söz konusu bile olamaz kurumsal hiç bir banka güvenlik görevlisine atm yardımcı olma yükümlülüğü koşmamıştır koşamaz da şube müdürü kafasına göre kimseyi işten çıkaramaz mesleki kaliteyi düşürmeye yönelik bu yazıları kendim ve meslektaşlarım adına kınıyoruz.

 2. Emrah dedi ki:

  Ulan okurken kahkaha attım amk

 3. HASAR KAYIT dedi ki:

  Kesin Taşören firmadır kendilere pay çıkarıyorlar yazıklar olsun diyorum…. bunları lafın gavur tarafıyla bilgilendirmek gerekli diye düşünüyorum adeta cahilliğin dibine inmiş dercesine

 4. Onur dedi ki:

  Yalan yanlış bilgi verip kıçınızdan element uydurmayın isterseniz
  Hiçbir güvenlik elemanı atmye çıkmaz atmye çıktı diyelim görev esnasında bir soygun olsa bunun hesabını sana değil güvenliğe sorarlar hiçbir güvenlik atmye çıkamaz yasaktır diyelim ki çıktı yanlış yere para gönderdi diyelim müşteri gider şikayet eder sizin güvenliğiniz böyle yaptı şikayetçiyim dediği zaman bu yazdıklarını hatırlatırım ama
  Saçma sapan bilgi verip insanların aklını çelmeyin…

 5. Yıldıray dedi ki:

  Bu mesleği böyle tarif etmenizi esefle kınıyorum yazık be nedir bu cahilce yazılar.

Sayfa başına git