Banka Yetenek Soruları

Banka Yetenek Soruları
16 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 86 kez okundu.


 

Bankacılık sektörü, özellikle 2000’li yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik bunalımın merkezinde olduğu için, bu kriz sonrası önemli bir yapılanma içerisine girdi. Bankacılık sistemi sil baştan değişerek; küresel finans sisteminin önemli bir parçası haline gelmeyi başardığını söyleyebiliriz. Bu başarıyı yakalamasındaki en önemli noktalardan bir tanesi de bankaların iş gücü potansiyelini çok elit bir basamağa çıkarmasıdır. Bankalar özel sektör eli ile devam ettirildiğinden, işe alınacak her çalışandan maksimum verim beklenmektedir. Bu yüzden iş başvurusunda bulanan kişiler bir dizi sınavdan geçerler. Bu sınavlardan bir tanesi de banka yetenek sınavıdır.

        Banka yetenek sınavları, kişinin hem özel yeteneklerini hem de zihinsel becerilerini ölçerken, aynı zamanda genel sosyal, kültürel donanımını da belirlemektedir. Banka, bünyesinde çalışacak olan kişilerin alanlarında uzman oldukları kadar, aynı zamanda müşteri ilişkilerinde etkin olmalarını ister. Dürüstlük, ilkeli duruş, güvenilirlik gibi etik değerlerin de önemli bir faktör olduğu kabul edilir.

Peki bankalar sizin bu özelliklere sahip olduğunuzu anlayabilir mi? Bunun cevabını belki yüzde yüz anlayamaz; ama bir noktaya kadar çözümlemeyi başarabilir. Size yapmış olduğu yetenek sınavının bir parçası da anket şeklinde basit sorular olabilir. bu soruların birkaç tanesinin cevabı aynı olmasına rağmen, soru şekli farklı olması nedeni ile ilk anda bu anlaşılmayabilir. Sizin farklı soru kalıplarına aynı cevabı vermeniz beklenir. Ama burada her orunun gelişine göre tutum sergileyip farklı cevaplar vermeniz, bankanın size olan güven duygusunu zedeleyecektir. Banka sınavlarına hazırlanan adayların en dikkat etmesi gereken yerlerden biri de budur. Genelde, yetenek soruları zor gelmez ama dikkat ister. Birkaç soruya örnek verecek olursak:

 

  • Aşağıdakilerden hangisi değişiktir?

Çilek

Ahududu

Böğürtlen

Kiraz

 

  • 4,16,12,144,140,19500 bu sayılardan sonra ne gelir?

 

  • Bir tahtayı sekiz eşit parçaya bölmek için kaç kez kesmek lazım?

 

 

Yukarıdaki sorulara bakıldığında, genellikle sizden mantığınızı kullanmanız istenmektedir. Burada pratik zeka devreye girmektedir. Siz, birebir yapılan bir banka yetenek sınavına katıldığınızda, masada karşınızda duran kişi size çorabınızın rengini sorabilir. Ya da arkanızdaki duvarın rengini de sorabilir. Siz o anda eğilip çorabınıza bakarsanız ya da arkanıza dönüp duvarın rengini görmeye çalışırsanız bu sizin için pek de iyi olmaz. Sonuçta yetenek sınavını yapan kişi sizin çorabınızın rengini merak etmez hatta verdiğiniz renk cevabı sonrası da çorabınızı kontrol etmez. Duvar rengi için arkanıza bakmanıza gerek olmadığını, zaten önünüzdeki duvarın da aynı renk olduğu bellidir. Bankalar uyanık çalışan ister, çünkü sizi ileride her pozisyonda çalıştırabilirler. Özellikle banka pazarlama departmanında görev alacak olursanız, sizin zihinsel beceriniz çok önemli olacaktır.

Banka yetenek sınavına girmeden bütün yetenek sınavı örnek sorularına bakabilirsiniz. Ya da bu türden kitaplar da alabilirsiniz. Ama en önemli avantajınız hayat boyu öğrenmiş olduğunuz tecrübe ve bilgilerinizdir. Bunun yanında sizden çok iyi bir pratik zeka beklenecektir.

Daha önceki yıllarda sorun bir soru :

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ünlü Empire State binasının bütün camlarını kaç dolar karşılığında silersiniz? Bu soruya verilecek cevap, kişinin hem genel kültür bilgisini,  pratik zekasını hem de matematiksel zekasını ölçecektir. Aday, zihninde hemen bu bina ortalama kaç kattan oluşur, her kat komple cam mı, en üst katlar nasıl temizlenir? Bu gibi soruların ortalama bir cevabı bulunup makul bir cevap verilmelidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git