Bankacılık İşlemlerinden Neden Ücret Alınır?  

Bankacılık İşlemlerinden Neden Ücret Alınır?   
20 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 79 kez okundu.


 

Bankaların işleyişine baktığımızda, müşterilere karşı en hızlı şekilde yardımcı olma ve etkili hizmet anlayışları olduğunu görmekteyiz. Bunu başarabilmek için birçok banka ülkenin hemen her yerine yayılmış ve birçok şube açmıştır. Bu açılan şubelere deneyimli birçok çalışan kişi istihdam edilmiştir. Ayrıca bankaların müşterilerine sunmuş oldukları bu hizmetlerin yanında, telefon bankacılığı ve müşteri hizmetleri gibi uygulamaları mevcuttur. Bankacılık sektörüne baktığımızda bu uygulamaların belli maliyetlerinin olduğunu görmekteyiz. Bankalar da hem bu maliyetlerini karşılamak hem de kar elde edebilmek için birçok kalemden para kazanma yoluna gitmeye çalışmaktadır. Bunlardan bir tanesi de müşterinin yapmış olduğu bankacılık işlemlerinden ücret alınmasıdır.

 

        Banka müşterileri, bankalardan yapmış oldukları en küçük işlemlerden bile bazen ücret ödemek zorunda kaldıklarını ve bunun bankaların yanlış uygulamalarından kaynaklandığını ifade etmektedirler. Birçok müşteri bu konuda haklı görünmektedir. Çünkü, örneğin bir müşterinin hesabına yine kendi çalışmış olduğu başka bir bankadan para transferi yapılması durumunda bu para transferinden de ücret alınmaktadır. Zaten banka içi yapılmış bir transfer yani para başka bankaya aktarılmıyor, buna rağmen masraf ücreti alınması şikayet konusu haline getirilmektedir.

 

İnternetin olmadığı ya da yaygınlaşmadığı zamanlarda yapılan bankacılık işlemlerinden de ücret alınmaktaydı ve bu yapılan uygulama o dönem için haklı görünebilirdi. Çünkü, bir kişi yabancı bir şubeye gidip hesap cüzdanı ile hesabındaki parayı çekmek istediğinde, şube yetkilileri kişinin gerçekten hesabının olup olmadığını öğrenebilmek için, kişinin hesabının olduğu bankaya telefon açar ve teyit alırlardı. Bu şekilde doğrulandığında kişiye istediği miktar imza karşılığında verilir ve banka cüzdanına bu miktar işlenirdi. Tabi hali ile bankanın telefon parası adı altında bir maliyeti söz konusu olduğu için kişiden bir miktar ücret talep etmesi normal karşılanacaktır.

 

Fakat günümüzde bu şekilde bir zorluğun olmadığı herkesçe bilinmektedir. Yapılacak tek tuşlama ile kişin bütün hesap hareketleri, bakiyeleri banka çalışanının önüne gelmektedir. Teknolojik imkanların getirmiş olduğu rahatlıkla, banka birçok işlemden asla zarar etmez. Bu kadar kolay işlemlerden ayrıca müşteriden işlem ücreti talep etmesi doğru olmayacaktır.

 

Bankanızın sizden haksız bir şekilde yüksek işlem ücreti tahsil ettiğini düşünüyorsanız bunu bankanıza itiraz ederek, paranızın iade edilmesini isteyebilirisiniz. Aksi taktirde kaymakamlık nezdinde bulunan ilçe hakem heyetine de başvuru imkanınız bulunmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git