Bankalar Cumartesi Günleri Açık Mıdır ?  

Bankalar Cumartesi Günleri Açık Mıdır ?   
2 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 120 kez okundu.


 

Türkiye Avrupa’da olduğu gibi Cumartesi ve Pazar günlerini tatil olarak kabul etmektedir.  Özellikle kamu sektöründe cumartesi pazar önemli iş ve işlemler dışında kesinlikle hizmet vermemektedir.  Türkiye’de faaliyette bulunan kamu bankaları cumartesi ve pazar günleri halka yönelik bir hizmetlerinin olmadığı bilinmektedir.  Bankalar cumartesi günleri açık mıdır başlıklı makalemizde hafta sonu açık olan bankalar ile ilgili bazı bilgiler sunacağız.

Özel sermayeli bankalar cumartesi günleri hizmet sunmaları beklenmektedir. Çünkü birçok kurum cumartesi günleri çalıştığı için halk arasında bankaların da hafta sonu hizmet verdiği düşülmektedir. Bu noktada şunu söyleyebiliriz : devlet bankası olan Ziraat Bankası,  Halk Bankası ve Vakıf Bankası çalışanlarına bazı zamanlar cumartesi günleri bankaya çağırsa da kendi içinde bazı çalışmalar yapmaktadır,  yani halka yönelik bir bankacılık hizmeti verilmemektedir.

Ama Özel sektör bankalardan bazıları önemli alışveriş noktalarında ve Havalimanı gibi yerlerde bulunan  şubeler cumartesi günleri de belli aralıklarla vatandaşa hizmet sunmaktadır.  Evet banka müşterileri bazı durumlarda acil olarak bankaya ulaşmak isteyebilirler. Özellikle eline yüklü miktarda para geçen ticaretle uğraşan kişiler bu parayı riske atmamak için hemen parayı  banka hesabına aktarmak isteyebilir.  Bilindiği üzere banka ATM’lerinde en fazla 40 banknot para yatırılabilmektedir. Bu da ATM’leri yüklü miktarda para yatırma işlemlerini engellemektedir

Bana müşterileri  bu gibi özel durumlarda eldeki paradan kurtulmak için hem de İhtiyaç halinde diğer bankacılık işlemlerini yapabilmek için cumartesi günleri banka şubesi arayabilmek.  Peki cumartesi günü öğlene kadar da olsa açık banka şubesi bulunabilir mi? Bununla ilgili olarak çok acil durumlarda birçok bankadan cumartesi günleri de çalıştığını söyleyebiliriz. Örneği ÖSYM ücretlerinin yatırılması ile ilgili sistemsel  hatalar ortaya çıktığında herhangi bir mağduriyete yol açmamak için birçok banka cumartesi günleri de hizmet verebilir.

Bunun yanında üniversite öğrencilerinin  üniversite harçlarını yatırması hususunda  gecikme söz konusu olursa yine banka cumartesi günleri en azından öğlene kadar açık bulunabilir.  Bu özel durumlar dışında bankalar özel olsalar bile cumartesi günleri genelde halka yönelik olarak hizmet sunmazlar.  İfade ettiğimiz gibi yukarıda cumartesi günleri açık banka şubesi bulabilmek  için ya Havalimanı ya da büyük alışveriş merkezine gitmeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde herhangi bir banka şubesi hafta sonları halka hizmet vermeyecektir.  Eğer acil bir bankacılık işlemleri varsa ve hafta sonunda  bu sorunu çözmek için öncelikle banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.  Banka müşteri hizmetleri ile yapamayacağınız banka işlemlerini internet bankacılığı ile online bir şekilde evinizde yapabilirsiniz.  Örneğin bankalar arası havale yada EFT  işlemleri için internet bankacılığı kullanılabilir.

Üniversite okuyan öğrenciler okul harçlarını yine bu şekilde online ödeme hizmeti ile gerçekleştirilebilir. Cumartesi kapalı olan bankaların zaten pazar günleri açık olması söz konusu olamaz.  Bankaların mesai saatleri de yine belli bir plan dairesinde belirlenmektedir.  Birçok banka Sabah 9 Akşam 7 arası çalışır.  Öğle arası olarak da halihazırda saat 12.30 ile 13.30 arasında çalışanların dinlenme saati olduğundan banka  hizmet vermemektedir. Cumartesi bankada çalışan bazı personeller görürseniz de personellerin banka içi işlemlerle ilgilendiğini söyleyebiliriz .

Banka içinde değişik hesaplamalar, hedefler,  analizler hafta içi mesaisinde yetiştirilemezse  o zaman cumartesi günleri de bu işlemlerin halledilmesi için banka çalışanları bankaya çağrılabilir.  Bu Banka müdürünün inisiyatifi dahilinde yapılabilir.

Cumartesi günleri bankalar açık mıdır konusu ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından belirtebilirsiniz,  en kısa sürede sizlere dönüş yapmaya çalışacağız

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git