Bireysel Emekliliğin Sermaye Piyasasına Etkisi

Bireysel Emekliliğin Sermaye Piyasasına Etkisi
9 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 69 kez okundu.


Bireysel Emekliliğin Sermaye Piyasasına Etkisi

Konumuz bir yatırım aracı olduğundan öncelikle yatırımı biraz anlatmakta fayda görüyorum. Yatırımların yapılabilmesi için tasarruflara ihtiyaç vardır. Sonuç olarak insanlar kendi geçimlerini sağlayacak kadar paraları varsa yatırım yapmazlar. Eğer ki ihtiyaçlarını karşıladıklarından sonra paraları kalmışsa onu tasarruf etmek yani yatırım yapma yönünde kullanmak isterler.

Yatırım sadece bireyler için değil devletler içinde oldukça önem teşkil eden bir konudur. Klasik Okul iktisatçılarına göre bütün ülkeler 0’dan yani aynı seviyeden başlarlar. Tabi zamanlamaları farklı olarak. Bu yüzden bazı ülkeler şu anda gelişmiş iken bazıları ize gelişmemiş durumdadır. İlk seviyede ülkeler daha çok tüketim malları üretirler geliştikçe de üretim yapmaya yarayacak makineleri üretecek yatırımlar yapmaya başlarlar. Ve bu seviyeye ulaştıklarında ise halk ekonomik refaha ulaşmıştır ve tasarruflar yapmaya başlar. Yani diyebiliriz ki bir ülke de ne kadar fazla yatırım yapılıyorsa o kadar gelişmiştir. Bir bireyin tasarruflarını kullandığı en önemli kalem bireysel emeklilik sözleşmeleridir. İnsanlar geleceklerine yatırım yapmayı oldukça önemserler.

Bizim ülkemiz nazarında olaya bakacak olursak, tasarrufların istenilen seviyede olmadığını görmekteyiz. Tasarruf oranları Çin, Almanya, Fransa gibi ülkelerde %50’leri bulurken bizim ülkemizde bu oran %20’yi geçebilmiş değildir. En güçlü yatırım aracı olan bireysel emekliliğin sermaye piyasasına etkisi devlet tarafından bilindiği için bu husus üzerine son yıllarda çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Devletin bireysel emekliliğe en büyük desteği yapılan yatırımlara ek devlet bütçesinden %25 katkı yapılmasıdır. Örneğin 100 TL’lik bir yatırım yaptığımızda 25 TL de devlet tarafından bireysel emeklilik poliçemize ekleniyor. Bu konuda yapılan başka bir çalışma ise halkın bilinçlendirilmesi üzerine yapılıyor. Artık bireysel emeklilik satan görevliler en az lisans mezunu olmak zorunda ve halkı bilinçlendirebileceğini düşünülen insanların bu işi yapması için zorunlu sertifika programları düzenleniyor. İşin özü ne kadar fazla bireysel emeklilik, yatırım yapılırsa sermaye piyasası doğal olarak da ülke o kadar olumlu etkilenecektir.

Bunun yanı sıra son günlerde sıkça gördüğünüz çeyiz hesapları da yatırım hesaplarından bir tanesi olarak görülebilir her ne kadar diğerlerine oranla daha kısa vadeli bir yatırım olmasına karşın bu bile hem sizin hem devlet için iyi bir şeydir. Yatırım yapmaktan kaçınmayın özellikle devlet destekli bu hesapları her zaman kullanmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git