Borsa Nedir? Nasıl Girilir?

Borsa Nedir? Nasıl Girilir?
28 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 86 kez okundu.


Tarih boyunca hemen hemen bütün Emtiaların açık artırma usulü alış-satış işlemlerinin yapıldığı mezat olarak adlandırılan sistemler ve ortamlar olmuştur. Borsa Nedir? Nasıl Girilir? Göz atalım. Bu ortamlarda arz-talep dengesi ile fiyatlar oluşur ve alış-satış işlemleri gerçekleşir. Bu anlamda bahsedilen emtialar fiziksel olarak mal alış-satışıdır. Yani bir anlamda ticarettir. İşte bu fikirden yola çıkılarak menkul kıymetlerin de alım-satım işlemlerine tabi tutulabileceği ortaya çıkmıştır. Bu menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı ortamlara Borsa denmiştir. Bugün dünyanın pek çok yerinde yapılan bu borsa ortamına, piyasa ve işlem gören mala da hisse senedi denilmektedir.

Türkiye’de borsa işlemleri Borsa İstanbul nezdinde özel bir kuruluş tarafından yapılır. Hisse senetleri Takasbank üzerinden saklanır. Her müşterinin Takasbank bünyesinde bir müşteri numarası vardır. Bu müşteri numaraları üzerinden hisse senedi işlemleri takip edilir.

Herhangi bir borsa işlem piyasasında alım-satım işlemi yapmak için kişinin yatırım hesabı olması zorunludur. Yatırım hesaplarında saklanan hisse senetleri üzerinden her alış-satış işleminde komisyon ve vergi alınır. Borsa İstanbul kararıyla belli bir tutara kadar olan işlemlerden vergi alınmaz. Komisyon oranları ise yatırım kuruluşu tarafından belirlenir. Genelde 0,0001 ile 0,003 arasında değişmektedir. Bu oran müşterinin portföy büyüklüğüne göre firma tarafından verilir. Ayrıca firmalar kendi bünyesinde brokerler istihdam ederler. Bu brokerler alış-satış emirlerini gerçekleştirilmesi için müşterilere yönlendirme yaparlar. Tavsiye niteliğinde raporlar hazırlarlar. Bazı firmaların brokerleri piyasada oldukça güçlüdür ve ün yapmışlardır.

Hisse senedi piyasaları dolandırıcılık açısından da çok tehlikelidir. Özellikle portföy miktarı az olan müşteriler küçük yatırımcı olarak adlandırılır. İşte bu küçük yatırımcıların parasını korumak için piyasada SPK adında bir kurum denetleme yapar. Devlet tarafından sağlanan bu kurum her gün bütün borsa piyasalarının hareketlerini takip eder. Eğer sizlerde borsaya girmek isterseniz öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Borsa da bir anda parada kazanabilirsiniz, batadabilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmalısınız. Forex’e de yatırım yapmak isterseniz deneme demo hesabı açabilir ve sanal al sat işlemleri ile olayı daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git