Dolar Mı Euro Mu Alınmalıdır?

Dolar Mı Euro Mu Alınmalıdır?
4 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 176 kez okundu.


Son birkaç yıldır ekonomik sorunlar yaşayan ülkemiz, sürekli olarak sürpriz döviz artışları ile karşı karşıya kalmak durumunda kalmıştır. Özellikle elinde sıcak parası olup da herhangi bir üretim alanına yatırım yapmadan sadece diğer döviz kurlarına ve altına yatırım yapmak isteyen binlerce kişinin olduğunu biliyoruz. Bu yatırımcılar, para dolara mı yoksa Euro’ya mı yatırılmalıdır sorularını sormaktadır. Biz de özellikle de son zamanlarda doların ve euronın hızlı bir şekilde artmasından dolayı bu yönde sizlere bilgi vermek amaçlı olarak, dolar mı Euro mu alınmalıdır başlıklı bir makale kaleme aldık.

Doların son zamanlarda 4 TL’ye yaklaşması ve bunun yanında ülkemizde yakın bir zamanda referandum sandığının kurulması ile birlikte doların daha da yükseleceği yorumlarının yapılmasına neden olmaktadır.  Tabi doların ya da euronun yükselmesi ile birlikte ülkemizin para birimi TL de sürekli değer yitirmektedir. Parasını TL’de tutan kişilerin büyük zararlar ettiği bu finansal sistem içinde en iyi yatırım araçları içinde dolar ve Euro her zamanki gibi yerlerini korumaktadır.

TL kalıp da daha fazla zarar etmek istemeye kişiler birikimlerini yabancı döviz birimlerine yatırmak istemektedirler. yabancı para birimleri içinde de en çok kazandıran iki ana para birimden biri dolar diğeri de eurodur. Peki birikimleri dolara mı yoksa euroya mı yatırmak gerekir? Bu sorunun cevabı için, hem euronun hem de doların geleceğinin iyi tahmin edilmesi gerekmektedir.

 

Dolar ve Euro Gelecekte Ne Olur?

Açıkçası milli menfaatler açısından bu soruyu değerlendirdiğimizde ortaya acı bir tablo çıkmaktadır. Çünkü her ne kadar gerçekçi bazı değerlendirmeler yapacak olsak da duygusal olarak ülkemizin para biriminin sürekli olarak dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesine çok fazla üzülmekteyiz. Ama finansal tablolarda realite daha önemlidir. Geleceğimizi görmek ve gerekirse de ona göre adımlar atmak için ekonomiyi ilgilendiren yorumlarda gerçekçi  ve açık olmak zaruridir.

Bu çerçevede yazımızda devam edersek, dolar ve Euro birkaç yılda 5 TL’yi geçebilir diyebiliriz. Bunda ülkemizin siyasi durumu da oldukça etkilidir. Sonuçta gelecek aylarda yapılacak bir referandum ve sonrasında 2019 seçimleri ile birlikte sürekli ekonomik temkinler oluşacaktır. Bu da yatırım yapmak isteyenleri tedirgin edecektir. Ülkemizde üretim yavaşladıkça ithalat artışı yaşanacak ve dolaylı olarak da yabancı para birimleri artış gösterecektir.

 

Dolar Mı Euro Mu?

Yukarıda ifade ettiğimiz üzere yakın bir gelecekte ne doların ne de euronun düşmeyeceğini tahmin etmekteyiz. Her ikisi de hızlı bir şekilde yükselişine devam edecektir. Peki yatırım amaçlı dolar mı Euro mu alınır? 

Bu sorunun cevabı aslında son birkaç ayda saklıdır. 3-4 ay öncesine kadar dolar 3 TL iken, Euro 3,70 civarıydı. Ama dolar 3 ay içinde 4 TL’ye dayandı. Yani %33 oranında artış gösterdi. Peki Euro ne kadar arttı? Euro da %20 oranında artış gösterdi. Yani totalde dolar euroya göre çok daha fazla bir oranla yükseliş göstermiştir. Tabi bu da gelecek adına bizlere bazı ip uçları vermektedir.  Gelecekte doların eurodan daha fazla kazandıracağı kesin olarak söylenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git