E-Devletten İcra Takibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devletten İcra Takibi Sorgulama Nasıl Yapılır?
31 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 173 kez okundu.


Hakkınızda açılmış bir icra takip dosyası olup olmadığını öğrenmenin birçok yolu vardır. Özellikle de teknolojik gelişmeler ile birlikte artık çok rahat bir şekilde online olarak birçok bilgi ayağımıza kadar gelmektedir. Bu hizmetlerin içinde icra dosyaları da vardır. Yani siz avukatınıza danışmadan ya da icra mahkemesine gitmeden kendiniz hakkınızdaki icra dosyalarını öğrenebilirsiniz. Bunun için en kolay ve ucuz yöntem e-devlet uygulaması kullanılarak yapacağınız icra sorgulamasıdır. Peki e-devlet icra takibi sorgulama nasıl yapılır? e- devletten icra takibi olup olmadığı öğrenilebilir mi? Bu soruların cevapları için makalemizi okumaya devam edin.

Vatandaş olarak en çok korktuğumuz şeylerden biri de borçlarımız nedeni ile hakkımızda açılabilecek bir icra takibidir. İcra kelimesi duyan vatandaşların endişelenmesinde gayet haklı sebepler vardır. Çünkü borç yüzünden kişiler aleyhine yapılan icra takipleri sebebi ile sahip olunan mallar çok ucuz bir şekilde haczedilebilir ya da daha da kötüsü hapis cezası ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle kişilerin öncelikle haciz gibi bir kötü senaryo ile karşılaşmamaları için borçlarını zamanında ödemesi gerekmektedir.

Her ne kadar başka yerlere borcumuz olmadığını düşünüyor olsak da yine de aleyhimize haksız bir borç yansıtılmış olabilir. Çok eski bazı borç senetleri yüzünden birçok vatandaş ödemiş oldukları borçları tekrar ödemek durumunda kalabilmektedir. Bu da kişileri mağdur etmektedir. Siz de hakkınızda herhangi bir borcun olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlet kapısını uygulaması en pratik yoldur diyebiliriz.

 

E-devletten İcra Sorgulaması Yapılır Mı?

Bilindiği üzere e-devlet uygulaması uzun yıllardır devletin vatandaşlara vermiş olduğu bir online hizmettir. Bu hizmet sayesinde hem vatandaşların işleri çok hızlı yapılabilmekte ve vatandaşlar herhangi bir kuruma gitmeden işlemlerini halledebilmektedir hem de devlet iş vatandaşın yol açmış olduğu iş yükünden kurtulmaktadır. Bunun için bu geliştirilen e-devlet kapısı uygulaması vatandaş kadar devlet hizmetlerinin hızlı yürütülmesinde oldukça etkili olmuştur.

Bu hizmetlerin içinde e-devletten icra sorgulamaları da bulunmaktadır. UYAP dediğimiz, Ulusal Yargı Ağı uygulamasının e-devlete tanımlanması sonrası artık vatandaşlarımız kolaylıkla bütün adli ve idari dosyaları buradan öğrenebilir. E-devlet uygulamasında bunun dışında hakkınızda herhangi bir icra dairesinin açmış olduğu bir icra takibinin olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlete girip kısa bir sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

 

E-devletten İcra Takibi Nasıl Öğrenilir?

e-devlet üzerinden hakkınızda herhangi bir icra takibinin olup olmadığını öğrenebilmeniz için öncelikle bir e-devlet hesabınızın yani e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. E-devlet şifresi ile, e-devlet kapısı uygulamasına girdiğinizde karşınıza bir menü listesi çıkacaktır. Ama sizin için daha pratik olması için direk arama butonunu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sağ üst kısımda yer alan arama kısmına icra takibi yazdığınızda, borcunuzun olduğu bağlı olduğunuz ya da bağlı olmadığınız bütün vergi dairelerinin listesi karşınıza çıkacaktır. Eğer hiçbir yerde bir icra takibiniz yoksa o halde karşınıza da bir borç takibi de çıkmayacaktır. Bu kısa sorgulama sayesinde hakkınızda açılmış icra takiplerini öğrenip buna göre henüz icra fiili olarak uygulanmadan borçlarınızı ödeyerek bu tür olumsuz bir durumu engellemiş olursunuz.

Bu konu hakkında soru ve cevaplarınız için alt tarafta bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git