E-İmza Nedir, Nereden Nasıl Alınır?

E-İmza Nedir, Nereden Nasıl Alınır?
6 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 54 kez okundu.

Elektronik imza, yazılı evraklarda kullanılan ıslak imzanın güvenilirliğine sahip bir dijital uygulamadır. İnternet çağının zorunlu kıldığı birtakım prosedürlerin yerine getirilmesi amacıyla kullanıma sunulan uygulama sayesinde dijital sistemin açıklarını kötü niyetle kullanan kişiler saf dışı bırakılmaktadır. Bu yazımızda e–imzanın hangi amaçlara yönelik olarak nasıl kullanılacağını ve bu sistemin nereden alınacağını anlattık.

Elektronik imza, internetin her geçen gün daha hızlı yaygınlaşması sonucunda sanal ortamda yapılan anlaşmalarda 3 kişiler tarafından yapılabilecek muhtemel yolsuzlukların önüne geçmek amacıyla kullanıma sunulmuştur. Resmi veya özel belgelerde kullanılan orijinal imza kadar geçerli ve bağlayıcı özelliğe sahip olan e-imza birçok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Elektronik İmza Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dijital dünyaya uyum sağlamak adına 5070 sayılı kanunla kullanıma sunulan uygulama, dijital ortamda yapılan anlaşmalarda imza atanların kimler olduğunu belirlemeye yarayan bir veridir. Islak imza yerine geçmekle birlikte, yapısı farklı olan e-imzada harf, sembol ve karakterlerle kombine edilen sayısal bir veridir.

Elektronik imza ne tür bir belgeye imza atıldığına göre de farklılıklar gösterebilir. Hukuken ıslak imza ile aynı vasıflara sahip olmakla birlikte, evlenme, veraset ve intikal veya herhangi bir davada 3. şahısların tanıklığını gerektiren emlak alım-satım vb. işlemlerinin yapılması sırasında geçerli değildir.

Elektronik imza, normal yaşamda kullanılan imza gibi geçerli olan ve 3 temel özelliğe sahip olan sayısal bir veridir. E-imza, Veri bütünlüğü, kimliğin doğrulanması, onaylama ve inkâr edilemez oluşu gibi özelliklere sahiptir.

Elektronik ortamda yürütülen ticari faaliyetlerin veya şirketler arası sözleşmelerin onaylanması amacıyla kullanılan e-imza,(BTK) Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından Elektronik sağlayıcılar vasıtasıyla kullanıcılara tahsis edilmektedir.

Elektronik İmza Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Elektronik imza için yapılan başvurularda gerekli olan evraklar, yapılan başvurunun bireysel veya kurumsal olmasına göre farlılık gösterir. Bireysel başvurularda,

 • Üzerinde T.C kimlik numarası net bir şekilde görülebilen nüfus kâğıdı veya üzerinde başvuru sahibinin fotoğrafı bulunan pasaport, sürücü belgesi gibi geçerli kimliklerden herhangi birinin aslı,
 • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesi,
 • Başvuru formu gereklidir.

Kurumsal Başvurular için gerekli olan belgelerde ise, ticaret sicil memurlukları tarafından son 6 ay içerisinde verilmiş faaliyet belgesinin aslıyla birlikte,

 • İmza sirkülerinin fotokopisi,
 • Başvuru yapan kurum sahibi veya yetkilendirilmiş kişinin T.C kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaport gibi üzerinde fotoğraf bulunan belgelerden herhangi birinin aslı,
 • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesi,
 • Başvuru formu bulunması gerekir.

Elektronik İmza Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Elektronik imza dijital platformda yapılan işlemlerin geçerliliğini onaylamak adına kullanılan sayısal bir veridir. Kullanıma hazır hale gelebilmesi için, kullanılacağı bilgisayarda bir yazılımın kurulmasını gerektirir.

Bu yazılım e-imza ile birlikte gönderilen CD’ler veya medya araçları vasıtasıyla kurulabilmektedir. Yazılımın bilgisayar kurulması ve işletilmesi sonrasında sertifikaya giriş yapılarak e-imzayı kullanmak mümkün hale gelir. Kurumlar arası anlaşmalarda ve ticari faaliyetlerin karşılıklı onaylanmasında kullanılan elektronik imza,

 • Sosyal güvenlik uygulamaları
 • Pasaport, ÖSS, KPSS, LES vb. gibi başvurularda,
 • Kurumsal iletişimler,
 • Sağlık uygulamaları,
 • İnternet üzerinden yapılan vergi ödemeleri,
 • Elektronik ortamda yapılan Bankacılık işlemleri,
 • E-Ticaret sözleşmeleri,
 • Sigortacılık işlemleri,
 • Elektronik oy verme işlemleri
 • Kâğıtsız ofislerde elektronik imza kullanılabilmektedir.

Elektronik imzaya sahip olarak tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için, BTK ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş, Nitelikli Elektronik Sertifika(NES) alınması zorunludur. Nitelikli Elektronik Sertifika kurumlara değil, sadece gerçek kişilere verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git