EFT İptal Edebilir Miyim? EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır?

EFT İptal Edebilir Miyim? EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır?
7 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Bankacılığın en önemli işlevlerinden biri karşılıklı olarak yapılan para transferleridir. Bankacılık sektörünün doğmasına sebep olan da temelde para transferinin güvenli bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlıyor oluşudur.

Geçmişte bir hayli uzun işlemler gerektiren ve banka şubelerinden yapılan para transferi, internet teknolojilerinin gelişmesi ve yaygı olarak kullanılmaya başlanması sonucunda internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İnternet bağlantısı olan bilgisayarlardan veya akıllı telefonlardan birkaç tıklama yapılarak gerçekleştirilebilen EFT işlemleri saniyeler içerisinde para transferine olanak sağlamaktadır.

Oldukça kolay bir işlem olmakla birlikte İnternet üzerinden yapılan ETF işlemlerinde hatalı veri girişi sebebiyle transferin iptali de talep edilebilmektedir. Peki, hatalı yapılan işlem sonrasında EFT iptali mümkün müdür?

EFT İptal Edilebilir Mi?

Hatalı yapılan EFT işlemlerinin iptali için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Para transferi yapmak üzere internet üzerinden hatalı EFT işlemi yapan kullanıcılar, internet bankacılığı, bankanın mobil uygulamaları ve çağrı merkezleri kanalıyla hatalı EFT işleminin düzeltilmesini talep edebilmektedir. Ancak bazı hallerde oldukça zahmetli prosedürlerle karşılaşılması yapılan işlemi can sıkıcı hale getirebilmektedir.

EFT iptali mesai saatleri dışında yapılan para transferlerinde IBAN veya Alıcı isminin uyumsuzluğu halinde sorun olmadan kolayca iptal edilebilir. Mesai saatleri içerisinde internet üzerinden yapılan para transferlerinde milyonda bir de olsa görülebilecek IBAN veya ISIM uyuşması şeklinde yaşanan hatalı gönderimlerde ise, bankaya dilekçe vermek dâhil olmak üzere mahkemeye başvurma gibi yöntemlerin kullanılması ETF iptalini sağlar.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Eğer bankanızın mesai saatleri dışında hatalı para transferi yapmışsanız, bu durumda bankanızın internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden giriş yaparak ‘’işlemler’’ sekmesinin altında bulunan ‘’Bekleyen EFT’’ işlemini iptal etmek yeterli olacaktır. Herhangi bir sebebe bağlı olarak bu işlemi yapamıyor veya yapmaktan kaçınıyorsanız, bu durumda bankanızın çağrı merkezini arayarak işlemin iptali yönündeki talebinizi iletebilirsiniz.

Bir diğer EFT iptaline sebep olan durum, EFT gönderisinde yaşanan isim uyuşmazlığıdır. Eğer bankanızın mesai saatleri içerisinde bu tür hatalı bir gönderi yapmışsanız, işlem çok büyük bir ihtimalle iptal edilecektir. Ancak çok büyük bir aksilik olup paranın yanlış hesaba aktarılmış olması halinde bankanızın en yakın şubesine giderek EFT iptal dilekçesi vermeniz gerekir.

Yanlış Hesaba Geçen EFT İptal Edilebilir Mi?

EFT işlemi bir anlamda parayı alacaklı olan kişiye elden teslim etmektir. Bu sebeple hatalı EFT işlemi sonrasında karşı banka hesabına geçmiş olan işlemin iptali bir hayli güçtür. Bu tür durumlarda işlemin hatalı olduğuna dair bir mahkeme kararı olmadan paranın gönderildiği hesaptan haberli veya habersiz olarak paranın iade edilebilmesi söz konusu değildir.

Bu tür bir durumla karşılaşıldığında zaman geçirmeden bankanıza başvurmalı ve vereceğiniz iptal dilekçesiyle paranızın geri iade sürecini başlatmalısınız. İptal başvurusu sonrası hatalı transfer yapılan hesabın sahibiyle yapılacak olan görüşmeler, yüksek ihtimalle paranın geri iade edilmesiyle sonuçlanacaktır.

Bu tür durumlarda para anlık olarak hesaba geri iade edilir. Ancak karşı tarafının parayı iadeye yanaşmaması halinde bankanın herhangi bir işlem yapması veya hesap üzerinde bir yaptırımda bulunabilmesi söz konusu değildir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalındığında mahkemeye başvurarak EFT işleminin iptali ve hatalı gönderilen paranın sahibine iadesi davası açılmalıdır.

ETF işlemleri hızlı para transferine olanak sağlayan bir uygulama olmakla birlikte hatalı yapıldığında can sıkıcı bir süreç de yaşatabilmektedir. Bu sebeple internet üzerinden yapılan para transfer işleminde alıcı IBAN ve İsim bilgilerinin birkaç kez kontrol edilmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git