Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi
14 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 105 kez okundu.


Esnaf kefalet kredisi, esnafların kullanımına açık olarak sunulan; farklı bir hizmet şekli olan kredi türüdür. Burada; her esnafın kredi çekmesi pek de mümkün değildir. Çünkü kefaletli kredi çekimi, kredinin alınması için, güvenilir ve kredinin sorumluluğunu alabilecek bir kişinin daha imzasını gerekli kılar. Bunun esnaflar için dönüştürülmüş hali ise; Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kefaleti Kooperatifleri(ESKKK)’dır. Yani, esnafların kefaletli kredi alımı için, kefaletli tüzel kişinin kim olacağı da belirlenmiş olur.

Halk Bank ESKKK Kredisi

Faiz oranlarının ve vadesinin uygunluğu ile dikkat çeken bir kefaletli kredi imkanıdır. Burada; faiz oranı yıllık yüzde dört olarak sunulur iken; ödeme seçenekleri de altmış aya kadar uzatılabiliyor. Ödemeler her bireyin, ödeyebilme gücüne ve süresine göre de ayarlanabilir. Bazı esnafların ödeme periyotları 3 aylık olarak ayarlanabiliyor iken; bazı esnafların ödeme periyotları da maksimum olarak altı aya kadar çıkarılabiliyor. Peki, ESKKK kredi türünden kimler yararlanabilir?

  • Esnaf Ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olan esnaflar,
  • Sınırlı ehliyetli, ehliyetsiz ve zeka engeli olan esnafların, krediden yararlanması mümkün değildir. ESKKK kredi imkanı için esnafların tam ehliyete sahip olması gerekir.
  • Esnafın iş yerinin bulunduğu; Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kefaleti Kooperatifine ortak olması gerekir. Aksi halde, kredi alım şartlarını sağlaması mümkün değildir.

Kredi Miktarları

Kredi miktarı her esnaf için farklı olarak belirlenir. Burada birincil önemli nokta, ESKKK‘ ca belirlenmiş olan risk gruplarıdır. Genel, kredi oluşumu itibari ile

  • Alt kredi limiti; 75.000 TL
  • Üst kredi limiti; 150.000 TL, olarak belirlenmiştir.

ESKKK Kefaleti İle Alınan Kredilerden ESKKK Tarafınca Yapılan Kesintiler

Kooperatif sayesinde, Halk Bank üzerinden alınan kefaletli kredilerin, faiz oranları düşer. Ve bu bir esnafa kooperatifçe katılmış olan artı olarak sayılır. Bu artının da kooperatifin bir geliri, haline dönüştüğünü unutmamak gerekir. Bu bağlamda;

  • %1,5 oranınca yapılan bloke sermaye kesintisi,
  • %1,5 kooperatifin kredi alımı için yapmış olduğu masrafların kesintisi,
  • %1 oranınca belirtilen, kooperatif risk fonu kesintisi,
  • % 0.5 üst kuruluş katılım payı kesintisi, yapılır. Bu kesintiler içerisinden yalnızca; %1,5 oranınca yapılan bloke sermayesi kesintisi, borcun tamamının ödenmesi halinde ortağa iade edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git