Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?  

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?   
8 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 109 kez okundu.


 

Ev hanımlarının herhangi bir gelirleri olmadığı için kredi çekme konusunda sorun yaşadıklarını biliyoruz. Çünkü, bankalar kredi verdikleri kişilerden kredi taksitlerini zamanında yatırmalarını bekler. Aylık sabit geliri olmayan kişiler de bu noktada ödemelerini aksatabilirler. Peki ev hanımları kredi çekemez mi? Bu konuda aslında bankaların bazı özel şartlar altında ev hanımlarına kredi imkanı tanıyabileceğini söyleyebiliriz. Ev hanımları kredi çekebilir mi başlıklı yazımızda bu konuya açıklık getiriyoruz. Ayrıntılar yazımızın devamında.

Son yıllarda kadınların da istihdama katılmasını teşvik eden hükümetin  bu yönde özellikle ev hanımlarının üretim yapabilmeleri için onlara her türlü hibe ve kredi desteğini verdiğini biliyoruz. Son yıllarda ev hanımları için kendi işinin patronu olma fırsatı doğmuştur. Özellikle KOSGEB kredileri ile birçok bayan kendi dükkanını açabilmiştir. Sermaye desteği sunan KOSGEB bu sayede on binlerce ev hanımı üretime katmıştır.

 

KOSGEB’ten Ev Hanımlarına Hibe Kredi

Hem KOSGEB hem de diğer bankalar bayanlara kredi desteği sunarak onların da bir üretici gibi çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Yazımızın başında belirttiğimiz bankaların sabit geliri olmayanlara kredi vermediği durumlar KOSGEB desteklemelerinde geçerli değildir. Çünkü, KOSGEB bu kredilere doğrudan destek olmakta ve bir nevi güvence vermektedir.

Ev hanımı olarak KOSGEB’e hibe kredisi için başvuru yapılabilir. KOSGEB 50.000 TL hibe için her sene başvuru almaktadır. Bu sene de başvurular henüz güncel tutulduğu için ev hanımları KOSGEB hibelerine başvuru yapabilir.

Kendi dükkanını açmak ve evine katkıda bulunmak isteyen kadınlar KOSGEB hibelerine başvuru yapabilir. Bu krediler için en önemli şart, KOSGEB İş Eğitimi olan, Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılım ve bu kurstan başarılı olma şartı aranmaktadır.

Kurs sonunda başarılı olan adaylar hibe başvurusu yapacaktır. İş planı ve projesi kabul edilen bayanlar  bu hibelerden yararlanabilecektir. KOSGEB’ten alınacak olan 50.000 TL hibe kredilerinde geri ödeme de yapılmayacaktır.

 

Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Ev hanımları için devlet destekli birçok proje geliştirilmektedir. Bu projeler içinde Aile Ve Sosyal Politikalar bakanlığının gerçekleştirmiş olduğu ev hanımlarına 15 bin TL destek projesi büyük ilgi görüyor. Ev hanımları hazırlayacakları iş planı ile projeye başvuru yaparak, 15 bin TL faizsiz krediden yararlanabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sadece iş planı kabul edilen ev hanımlarına bu kredi desteğini sunacaktır. İlçelerde bulunan Kaymakamlıklara başvuru yapılarak bu projeden yararlanılabilir. İlçe Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma birimine başvuru yapılarak 15 bin TL faizsiz kredi fırsatından yararlanılabilir.

Toplam 5 sene vade uygulanarak, ev hanımlarının uygun şartlarda kredilerini ödemeleri sağlanacaktır. Ayrıca ev hanımları ödeme şekli olarak ister aylık ister 6 aylık ödemeler de yapabilecektir. Bu ödemeler 1,3,6 ay vadeler şeklinde yapılabilir. Ve kredi tamamen faizsiz olarak verilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git