Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?
14 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 131 kez okundu.


Faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyenler ya dini hassasiyetler nedeni ile bunu isterler ya da uzun yıllar boyunca neredeyse bir ev parası kadar faiz ödemek istemedikleri için faizsiz ev nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Faizsiz ev alma imkanı vardır; ama bunun için birkaç sisteme dahil olmak gerekmektedir. Birincisi katılım bankalarına başvuru yapılarak konut kredisi çekmek ikincisi ise eminevim sistemi gibi sistemlere dahil olmak ya da daha bireysel kişilerin bir araya gelerek imece usulü ev yaparak ev sahibi olmasıdır. Şu anda en çok tercih edilen faizsiz ev alma yöntemi olarak katılım bankaları gösterilmektedir.

Faizsiz  ev sahibi olmak isteyen herkesin  en çok istediği bir durumdur aslında. Ev almak isteyen  kişilerin bir kısmı İslami koşullarda faizsiz ev sahibi olmak için uğraşırlar. Bunun için de faiz ödemeden ev sahibi olmak  için bilgi almaya çalışırlar. Günümüzde  devlet  desteği ile faiz ödemeden ev sahibi olunabiliyor. Bunun için bankaların hangi desteği sağladığını öğrenmek gerekir.

Faizsiz Ev Almanın Yolları

Faiz olmadan ev sahibi olunmak isteniyorsa  öncelikle  en azından belirli birikmiş  bir sermayenin olması gerekir. Satın alınacak olan ev belirlendikten sonra  evin satım maliyeti ne kadar olduğu öğrenilir.  Ev sahibine herhangi bir anlaşma yapmadan ve kapora ödemeden  faizsiz işlem yapacak bankaya gidilir. Banka belirli işlemlerden sonra müşteriye yapılması gerekenleri ve bunun için gerekli evrakların neler olduğunu söyler. Faiz olmadan bankanın sağlayacağı imkanlar neler olduğunu görelim.

Faiz  Olmadan  Ev Kredisini Ödemek

Ev almak için anlaşma yapılacak olan bankanın nasıl bir sistem içinde olduğu iyi bilinmelidir. Banka elbette ev sahibi olmak isteyen müşterilere çeşitli yöntemler sunacaktır. Ev almak isteyen müşterinin   sadece belirli az birikimi varsa örneğin ; alınacak evin  değerinin %25’ i kadar bir birikimi olsun.  Bu miktarla evi direk satın alması elbette mümkün değildir. Bunun için banka ile anlaşma yaparak banka da  istenilen faizsiz krediyi müşteriye sunar. Yani banka evi satın aldıktan sonra artık borcu düzenli olarak bankaya ödenmiş olur.

Önemli bir konuyu belirtmek lazım banka faizsiz kredi imkanı sağladığında  karını nasıl yapar diye akla bir soru işareti takılabilir. Bankalar zaten tamamıyla faizsiz kredi vermezler.  Bankalar her ne kadar sıfır faiz deseler dahi günümüzde bu şekilde faizsiz kredi imkanı sağlayan herhangi bir banka yoktur. Faizsiz anlaşmalarda banka farklı ödemelerle müşteriden alacağını tedarik eder.  Burada bankanın sağladığı avantaj  müştriye borç sağlamasıdır. Bu şekilde  belirli bir düzenle hem borcu öder hem de istediği evi alma imkanına sahip olur. Bankacılık sistemiyle yaptığından daha güvenilir olduğunu da unutmamak lazım.

Faizsiz  Ev Almak İçin Başvurulacak Alternatifler

Faizsiz ev sahibi olmak için banka dışında başka alternatifler de vardır.  Şayet birikimimiz yeterli miktarda ise ev sahibi olmak isteyen başka birileri ile anlaşarak  ortak bir çalışma ile maliyeti düşürerek ev sahibi olunabilir. Bir diğer sistem ise kooperatifçilik. Bir çok ev sahibi olmak isteyen kişiler kooperatife üye olarak sağlanacak imkanlardan faydalanmak isterler.  Kooperatifler diğer  yöntemlere göre üyelerine bu konuda  her türlü imkanı sağlarlar. Günümüzde de devlet teşfiki ile artık ev sahibi olmak daha da kolaylaştı denilebilir.

Faizsiz  Ev Almak İçin Neler Gerekli

Banka ile yapılan anlaşma sonunda  ev alınmaya karar verilmiş ise alınacak olan evin herşeyinin tam olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Banka müşteriden tapu ve iskan olup olmadığını isteyecektir.  Çünkü banka evi aldığında ipotek edecektir.  Evin borcunu ödedikten sonra banka ipoteki kaldırır. Bu şekilde ev sahibi olunur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git