Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar  

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar   
25 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 102 kez okundu.


Bankaların para kazanma yöntemleri içerisinde en büyük paya sahip kısım, bankanın müşterilerine kullandırmış olduğu kredi faizleridir. Bu nedenle bankanın müşterilerine kredi kullandırdıkça para kazandığını söyleyebiliriz. Durum böyle olunca bütün bankalar kendilerine kredi başvurusu için gelen herkese uygun koşullar dahilinde kredi vermek istemektedir. Bunun için müşterilerine birçok kolaylık sağlamaktadırlar. Bu kolaylıkların bir tanesi de gelir belgesiz kredi onayı uygulamasıdır. Bu yazımızda, gelir belgesiz kredi veren bankalar ve bu bankaların gelir belgesiz kredi seçeneklerini yazdık.

       Gelir belgesiz kredi veren bankalara baktığımızda, daha çok özel bankaların bu konuda inisiyatif aldığını belirtebiliriz. Çünkü özel bankaların yıllık kar marj hedefleri çok daha yüksek ve canlıdır. Son yıllarda bu hedef belirleme yarışmasına güçlü bir şekilde dahil olan devlet bankaları da gelir belgesiz kredi vermektedir; fakat özel bankalar kadar bu konuda kolaylık sağlamamaktadırlar. Bunun nedenine gelince; devlet bankaları, zaten belli müşteri potansiyeli olan ve nihayetinde devlet tarafından desteklenen bankalardır. Gelir belgesiz kredileri bol keseden dağıtarak bir risk ortamı ile karşı karşıya kalmak istemezler. Özel bankalarda ise durum biraz farklıdır. Onlar da diğer devlet bankalarının avantajlarına sahip olmadıkları için kendi çabaları ile büyüme hedefine ulaşmaya çalışırlar. Hedef kitleye ve kazanca ulaşmak için bazen risk almak durumunda kalabilirler. Gelir belgesiz kredi de bu risk uygulamalarından bir tanesidir.

 

Gelir belgesiz kredi veren bankaların ortak uygulamasına bakıldığında, kredi miktarlarının düşük seviyelerde tutulduğunu görmekteyiz. Çünkü gelir beyan edemeyen bir müşterinin çekeceği yüksek kredi miktarlarında geri ödeme sorunu olacağı açıktır. Bu nedenle, gelir belgesini ibraz edemeyenlere de kredi verilir ama uygun miktarda verilir. Bu sayede geliri düzenli olmasa bile küçük kredi taksitlerini ödeme imkanı olacaktır.

 

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar:

 

Denizbank

Finansbank

İş Bankası

Akbank

Garanti Bankası

Odeabank

 

Yukarıda saydığımız bankalar bazı krediler için, 5000 TL’ye kadar olan miktarlar için gelir belgesi istememektedir. Gelir belgesi yerine, ikametgah belgesi, kimlik fotokopisi ve aslı, üzerine kayıtlı bir abonelik için bir fatura ya da fotokopisi istenebilmektedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git