Hafta sonu Para Gönderme Yolları

Hafta sonu Para Gönderme Yolları
4 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.


Hafta sonu acil bir şekilde yakınlarınıza, okuyan çocuğunuza, eşinize ya da farklı herhangi bir iş için başka birine para göndermek durumunda kalabilirsiniz.  Hafta sonu normal şartlarda bankalar kapalıdır. Bunun yanında PTT de kapalı olduğu için bunun nasıl olacağını yani hafta sonu nasıl para göndereceğim sorusu akla gelebilir. Tabi her şeyin çözümü olduğu gibi bu sorunun da bazı çözüm yolları vardır. Aşağıda cumartesi Pazar nasıl para yollanır sorularının yanıtları vardır.

Hafta Sonu Para Göndermenin En Hızlı Yolları

Cumartesi para göndermek zorundaysanız en pratik yol olarak ATM’den para gönderme seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında eğer aynı bankaya yollanacaksa zaten havale yapabilirsiniz. Havale için internet bankacılığı şartı da yoktur. Telefondan ya da yine ATM’den hafta sonu havale yapabilirsiniz.

Hafta sonlarında para gönderme konusunda banka müşterilerinin en çok merak ettikleri husus hafta sonlarında EFT ve havale yapılır mı? Acil durumlarda hafta sonlarında nasıl para gönderebiliriz? Makalemizde hafta sonları para gönderme yollarını ele alacağız. Fakat bu konudan önce EFT nedir? Havale nedir? EFT ile havale arasındaki farklı hususlar nelerdir? Bu konulara değinmekte yarar vardır.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olan EFT farklı bankalar arasında yapılan para transferine denilmektedir. Örneğin; Ziraat Bankasından Halk Bankasına para gönderildiğinde bu işlem EFT olmaktadır. EFT yapabilmek için banka şubelerine gidebilirsiniz. Ya da zamandan tasarruf amacı ile internet bankacılığından ya da mobil sms yolu ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemi sırasında alıcının adı, soyadı, banka hesap numarası, şube numarası, IBAN numarası gibi önemli bilgiler istenilmektedir. Bu yüzden hataya fırsat vermemek için alıcı bilgilerine net olarak bilmeniz gerekmektedir.

EFT Hesaba Geçiş Süresi

EFT işlemi tamamlanmasından itibaren yaklaşık olarak 1-2 dakika ile hesaba işlenmektedir. Hesap numarası ile EFT yapıldığında işlem 7-8 dakika uzayabilmektedir.

EFT Yapmak Ücretli Midir?

Önceki dönemlerde bankalar EFT yapıldığında ücret talep etmekteydi. Fakat günümüzde bankalar artık müşteri memnuniyetini artırmak, müşteri potansiyelini yüksek tutmak amacıyla yapılan EFT lerden ücret talep etmemektedir.

EFT Yapılabilecek Saatler

EFT işlemlerinizi bankaya gitmeden banka sitesi üzerinden yapabileceğinizi bahsetmiştik. Bunun için istediğiniz zamanda işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bankaya giderek EFT yapmak isteyen banka müşterisi ise genellikle bankaların çalışma saatleri olan mesai saatleri 09.00 ile 17.00 saatleri arasındadır. Bu saat dilimleri arasında bankaya giderek EFT yapılabilmektedir.

Havale Nedir?

Aynı bankalar arasında yapılan para transfer işlemine havale denilmektedir. Yani havale işlemlerinde alıcı ve gönderici aynı bankalar arasında, farklı hesap numaraları ile işlem yapılmaktadır. Örneğin; Hasan Bey’in Ziraat Bankasından Ahmet Bey’e yine Ziraat Bankasına para göndermesi işlemi havale işlemidir. Havale işlemi sırasında bankaların aynı olması şartı aranırken, şube şartı aranmamaktadır. Örneğin; İstanbul İş Bankası Pendik şubesinden yine İstanbul Bakırköy İş Bankası şubesine para transferi havaledir.

Havale işlemi sırasında alıcının ad, soyad, IBAN numarası, banka şube numarası, gibi bilgilerin işlem hatası vermemesi için eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.

Havale İşlemi Yapılma Yöntemleri

Havale işlemleri; banka şubelerine gidilerek, internet şubeciliği ile ya da mobil üzerinden yapabilmektesiniz. Havale masrafı ile karşılaşmamak için internet bankacılığını kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

Havalenin Hesaba Geçiş Zamanı

Havale yapılması işlemi tamamlanmasından itibaren anında havale hesaba geçmektedir.

Havale Yapılan Saatler

Havale işlemleri aynı bankalar üzerinden yapıldığı için EFT den farklı olarak 7 /24 gerçekleştirebilirsiniz.  İnternet bankacılığı aracılığıyla hangi zaman diliminde havale yapmak isterseniz o saatte gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şubeye giderek işlem yapmayı tercih ederseniz o zaman banka çalışma saatleri olan mesai saatlerinde işlem yapmanız gerekmektedir.

Havale Ücreti Var Mıdır?

Gerek internet bankacılığı, gerekse de şube üzerinden yapılan havale işlemlerinden belirli miktarda ücret kesilmekte olup, şube üzerinden yapılan işlemlerde daha fazla ücret kesintisi olmaktadır. İnternet bankacılığı kullanılarak yapılan havale işlemlerinde kesinti 1 TL ile 2 TL arasında olmakla beraber şube üzerinden yapılan havale işlemlerinde 30 TL ye varan kesinti olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git