Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
21 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 4.306 kez okundu.


Halkbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma son zamanlarda Halkbank ile çalışanlar için eziyete dönüşmüş durumdadır. Ama Halkbank müşteri hizmetlerine beklemeden bağlanmak için kısa yol tuşlarını bulduk. Aşağıda gösterdiğimiz yöntemleri kullandıktan sonra Halkbank müşteri hizmetlerine beklemeden sadece 1 dakika içinde bağlanabilirsiniz. İşte detaylar…


HALKBANK MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI 444 0 400


Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

444 0 4000 Halkbank Diyalog Kısa Yol Tuşları

Halkbank müşteri hizmetlerine beklemeden bağlanmak için iki yol kullanılabilir. Bunların birincisi, 444 0 400 numarasının tuşlanmasıdır. Bu numarayı arayan kişilerin dakikaları eksilmektedir. Ama Ayrıca Halkbank ücretsiz müşteri hizmetleri numarası bulunmaktadır. Bu numarayı arayan kişilerin dakikası azalmaz ama birçok kişi bu numaradan bağlanmak istediği için genelde uzun sürmektedir. 0850 222 0 400 numarası ile Halkbank müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışan kişiler telefonda uzun süre bekletilebilir.

Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Halkbank Müşteri Temsilcisi Kısa Yol Tuşları

Bunun Yerine Halkbank 444 0 400 numarası tuşlanarak daha çabuk müşteri hizmetlerine bağlantı sağlanabilir. Peki bu numara arandıktan sonra kısa yol tuşları olarak hangi rakamlara basılmalıdır? Bunun için öncelikle 444 0 400 arandıktan sonra, telesekreter konuşmaya başlaması ile 5 tuşlanır. Genelde bu yöntem işe yaramaktadır. Ama buna rağmen yoğunluktan dolayı bağlanamayan kişiler, bu sefer, Halkbank menülerine giriş yaptıktan sonra, sürekli olarak “0”ı tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlantı sağlayabilir.

Etiketler:

Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Yuduf Ziya satıcı dedi ki:

    Kredi kartınızla alış veriş yapıyorum.Hesap ektiremi ğöndermiyorsunuz. bankaya gidip şikayetimi bildirdim.İşleminizi yaptık dediler.Yine gelmedi.Müşteri hizmetlerinizi aradım.Yine gelmedi.6- 7 aydır taksitli alış verişimi takip etmekte zorlanıyorum.Bu internet üzerinden yazdığım ikinci şikayetim. Bu ay yine ekstire gelmedi.BRAVO SİZİN GİBİ BANKAYA.Kartları kapatıyım dedim.Müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum.en sonunda sizi BDDK YA ŞİKAYET edeceğim.

Sayfa başına git