Havale – Cebe Havale – İsme Havale İptal Edilir Mi?

Havale – Cebe Havale – İsme Havale İptal Edilir Mi?
8 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.

Para gönderim işlemlerini hızlı ve güvenilir kılmak adına uygulamaya konulan banka yöntemleri sayesinde istenilen miktarda paranın kolayca başka hesaplara aktarılması mümkün hale gelmiştir.

Banka şubeleri aracılığıyla havale göndermek biraz daha zahmetli iken, internet üzerinden EFT ve mobil cihazlardan cebe havale şeklinde yapılan para transferleri birkaç tıkla saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Peki, Çok yüksek oranda sorunsuz olarak yapılan havaleler, gönderici veya banka çalışanlarının hata yapması halinde iptal edilebilir mi? Yanlış hesaba giden para nasıl geri alınır? Türünden soruların cevabı yazımızın devamında yer alıyor.

Banka Şubesinden Yapılan Havale Yanlış Hesaba Geçerse

Banka şubelerinden yapılan havaleler yüksek oranında başarılı olarak gerçekleşse de, gönderici veya şube çalışanı tarafından yapılabilecek hatalar sonucu farklı hesaplara geçebilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında bankaya bu durumun iletilmesiyle birlikte karşı hesap sahibi aranarak hesaba geçen paranın iadesi istenir.

Çoğunlukla dakikalar içerisinde iade işlemi gerçekleşerek hatalı havale işlemi düzeltilebilir. Ancak binde bir oranında olsa da karşı taraf parayı iade etmekten kaçınabilir. Bu durumda mahkemeye başvurularak havalenin yanlış yapılmasından doğan hak kaybının iadesi istenir.

Herhangi bir mahkeme kararı olmadan banka kendi başına havalenin geri iadesini talep edemez. Bu sebeple banka şubelerinden yapılan havale işlemlerinde gönderi bilgilerini birkaç kez kontrol etmek gerekir.

Cebe Havale Nedir? Cebe Havale İptal Edilebilir Mi?

Cebe havale işlemi, bankaların internet bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerinden hızlı ve kolay para transferini sağlamak amacıyla kullanıma sunulmuş bir uygulamadır. Bankanın mobil uygulaması üzerinden ‘’para transferi’’ veya ‘’para gönderme’’ menüsünde bulunan cebe havale menüsünden gönderilen paranın yanlış hesaba havalesi iptal edilemez.

Ancak havale işleminin ileri tarihli yapılmış olması halinde bankanın internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden iptali mümkündür. Cebe yapılmış olan havale banka tarafından onaylandıktan veya paranın gönderildiği kişinin cep numarasına tanımlandığında iptal işlemi yapılamaz.

İşlemin iptal edilebilmesi için cebe havale işleminin üzerinden 24 saat süre geçmesi ve bu süre içerisinde paranın gönderildiği cep numarasının sahibinin herhangi bir işlem yapmış olmaması gerekir. İade işlemi sırasında yapılan işlem ücreti de iade edilmez.

İsme Havale Nedir? İsme Havale İptal Edilebilir Mi?

Herhangi bir bankada hesap sahibi olunmaması halinde banka şubelerinden yapılan havale işlemleri ‘’isme havale’’ olarak adlandırılmaktadır. Bir bankadan aynı banka veya farklı banka şubelerine para transferini mümkün kılan uygulama, hesaptan hesaba yapılan havalelere oranla daha yüksek işlem ücreti ödenmesini gerektirir.

Aynı bankalar arasında yapılmış olan para transferleri farklı bankalar arasında yapılana göre çok daha kısa sürelerde onaylanarak karşı hesaba geçmektedir.

Hatalı transfer durumlarında havalenin iptali mümkün değildir. Bu sebeple banka şubelerinden yapılan isme havale işlemi öncesinde gönderi bilgilerini kontrol ederek havale işlemini yapmak gerekir.

Bu tür durumlarda ancak karşı tarafın herhangi bir işlem yapmadan parayı iade etmesi halinde havalenin iptali mümkün olur ve göndericinin mağduriyeti engellenebilir. Hatalı havalelerde paranın geri ödemesi karşı tarafın kabulü veya mahkeme kararıyla mümkün olabilmektedir. İade talebi karşılıksız kalmışsa, havalenin iptali talep eden bir dilekçe ile mahkemeye başvuru yapmak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git