Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?
10 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.


Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale başka her hangi bir hesaptan sizin hesabınıza veya sizin hesabınızdan başka herhangi bir hesaba yapılan para yatırma işlemidir. Genel olarak hesap numarası veya IBAN yazılarak yapılan bu işlemde ATM’ler üzerindeki yönergeler uyarak kolayca yapabilirsiniz. Özellikle uzak bir şehirden para almak istediğinizde oldukça kullanışlı bir uygulama olabilir.

 

Gönderdiğiniz bankaya ve aldığınız bankaya göre gönderdiğiniz komisyon oranı değişecektir. Örneğin 30 liralık bir ödemeyi x bankası hesabına yapacaksanız sizin hesabınız da x bankası hesabıysa örneğin 1 lira kesilir. Fakat 300 lira ise 4 veya belki de 5 lira kesilebilir (bu oranlar örnek olması amacıyla verilmiştir. Ancak hesabınız x bankasında fakat size y bankasına ücret göndermek istiyorsanız bu oran en az üç misli değişebilir. Havale ücretleri ile ilgili bilgileri bankaların internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

 

Havale nedir nasıl yapılır? bunların dışından belirtmemiz gereken şeyler havale işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken hususlardır. Özellikle ATM’lerden yaptığınız havale işlemlerinde mutlaka şifrenizi kimseye söylememeli hatta hesap numaranızı da belli etmemeli siniz. Aksi takdirde güvenilir olmayan kişiler tarafından üzücü bir takım olaylar yaşayabilirsiniz.

 

Havale işlemlerini kartsız olarak da yapmanız mümkündür fakat bunu x bankasına gönderilecek havale ücretini mutlaka x bankasından yapmalısınız. Bu işlem sırasından sizden kayıtlı telefonunuza bir şifre gönderilerek bu şifreyi yazmanız istenmekte ve ancak bu suretle işlem yapmanıza müsaade edilmektedir. Havale işlemleri sırasında havale yapacağınız kişinin ad ve soyadı bilgilerini mutlaka almalısınız ve işlemeler sırasında ücreti gönderme onayınızı girmeden önce bu isme dikkat ederek göndermelisiniz aksi takdirde ücreti göndermek istediğinizden başka bir şahsa gönderebilirsiniz.

Bazı bankalarda ismi tamamı değil, ad ve soyadlarının baş harfleri de yer alabilir. Bu hususu da aklınızda bulundurmanızda fayda görüyoruz. Masrafsız bir şekilde havale işlemi yapabilmek için bankaların size sundukları imkanlardan faydalanabilirsiniz. Bunun için banka uygulamalarını indirebilirsiniz. Örneğin Finansbank Enpara ve Garanti Bankası İgaranti uygulaması ile havale ve EFT işlemlerinden ücret alınmamaktadır. Sizlerde bu bankaların birisi ile çalışıyorsanız hemen uygulamasını indirebilirsiniz. Bu sayede bütün bankacılık işlemlerinizi ücret ödemeden yapabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git