Kiralık Kasaya Haciz Konur Mu?  

Kiralık Kasaya Haciz Konur Mu?   
11 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 494 kez okundu.


 

Banka müşterileri elinde tuttukları çok değerli eşya ve evrakları güvende tutmak adına banka kasalarına koymaktadırlar.  Hırsızlık olaylarına karşı çok güvenli yer olan bu kasalara haciz konulma riski var mıdır? Kiralık kasaya haciz konur mu başlıklı yazımızda, resmi yollarla alacağını tahsil etmek isteyen alacaklı kişilerin banka kasalarına ne durumlarda el koyabileceğini yazdık. Ayrıntılar yazımızın devamında.

 

Banka Kasasına İcra Takibi Yapılır Mı?

Başka şahıslara ya da herhangi bir kuruma borcu olan kişiler bu borçlarını ödemediklerinde icra ile karşı karşıya kalmaktadırlar.  Üzerinde mal olmayan; ama bütün değerli eşya ve parası bir banka kasasında bulunan kişiler, kiralamış olduğu kasaya haciz konulmasından endişe duyabilir. Aslında kiralık kasaya haciz konulabildiği için bu endişelerinde haklı olabilir.

Alacaklı kişinin avukatı icra yolu ile kiralık kasaya el koyabilir. Bunun için öncelikle kişiye icra yöntemi le bir bildirim yapıp, kiralık kasanın anahtarını ister. Borçlu kişi bu anahtarı verirse, birlikte bu kasa açılır ve içindeki eşya ve paranın değer tespiti yapılır.  Değer tespiti sonrası alacaklı isterse buradan gerekli tahsilatı yaptırabilir.

 

Kiralık Banka Kasası Zorla Açılır Mı?

Ama borçlu kişi alacaklı kişinin anahtar talebini ret ederse o zaman avukat aracılığı ile bankaya çilingir ile gelinerek, resmi prosedür uygulanıp kasa çilingir ile açılır. Burada çıkan değerli malların değer tespiti yapılıp tekrar mühürlenir. Bu aşmadan sonra resmi icra devam eder ve mahkeme kararı çıkması sonrası kasa açtırılıp gerekli el koyma işlemleri yapılır.

 

Müşteriden Habersiz Banka Kasası Açılır Mı?

Bankadan kasa kiralayan kişilerin kasaları hangi koşullarda olursa olsun banka tarafından habersiz açılamaz. Yukarıda bahsettiğimiz çilingir yardımı ile kasanın açılması ancak alacaklı avukatın icra yolu ile yapabileceği bir şeydir. Ama banka kendi başına asla sizin kiralık kasanızı açamaz.

Kiralık kasaların iki adet  anahtarı bulunur. Bunların biri müşteride kalırken diğeri de banka şubesinde kalmaktadır. Banka, müşteriye haber vermeden zaten kasayı tek anahtar ile açamaz. Bunun yerine ancak çilingir çağırabilir; ama bu da yasal olmayacaktır. Bu noktada kiralık banka kasaları oldukça güvenlidir diyebiliriz.

Eşler Kiralık Kasayı Açabilir Mi?

Bankalarda bulunan kiralık kasalar şahıslara aittir ve imza karşılığında açılır. Hangi eşin imzası varsa anahtar ona verilir ve kasa ancak onun imzası ile açılır. Diğer eş anahtar ile bankaya gelse bile imza yetkisi olmadığı için kiralık kasayı açamaz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git