Konut Kredisi Bitmeden İhtiyaç Kredisi Çekilir Mi?  

Konut Kredisi Bitmeden İhtiyaç Kredisi Çekilir Mi?   
3 Mart 2017 tarihinde eklendi, 100 kez okundu.


 

Konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişilerin yıllar boyunca kredi ödediklerini biliyoruz. Genelde 120 ay yani 10 senelik çekilen kredilerde kişiler gelirlerinin birçoğunu krediye yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu yüzden de kredileri bitmeden hiçbir şekilde başka harcama yapmayan birçok kişinin de olduğu bilinmektedir. Ama bazı evli vatandaşlar konut kredisinden hemen sonra ev ile birlikte eşyalarını da yenilemek isteyebilirler. Bu durumda ek bir ihtiyaç kredisi çekilmesi zaruri olabilmektedir. Peki konut kredisi bitmeden ihtiyaç kredisi çekilir mi?  Bu sorunun doğru yanıtı için kaleme aldığımız makalemizde, ayrıca konut kredisi ile birlikte ihtiyaç kredisi çekilebilir mi ? Sorusunun cevabını da vermeye çalışacağız.

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekilirken bankalarını  müşterilerinden istemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Özellikle kredi geri ödemesinde sorun yaşamak istemeyen bankalar kredi onayı vermeden adeta kılı kırk yarmaktadır. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu en önemli koşullardan biri de sabit bir gelirlerinin olmasının yanında kredi taksitlerini ödeyebilecek bir gelirinin de olması gerekmektedir. Örneğin kredi taksiti 2000 TL ise bu kişinin en azı 3000 TL gibi bir gelirinin olması zaruridir.

Diğer yandan geliri düşük olan kişilere gelirleri oranında kredi verildiğini unutmayınız.  Makalemizdeki asıl konumuz da tam bununla ilgilidir. Bir bankadan kaç tane kredi çektiğiniz önemli değildir. Bankada tek kredi de çekseniz 3. Krediyi de çekseniz  önemli olan kredi taksitini ödeyebilecek sabit bir gelirinizin olmasıdır.

Bu yönü ile konut kredisi bitmeden de ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Burada tek koşul gelirinizin her iki krediyi karşılayabilecek oranda olması gerekmektedir. Makalemizi bir daha anlaşılır kılmak ve konun daha iyi anlaşılması için somut bir örnek vermemizde fayda var.

Örneğin sizin aylık geliriniz 4000 TL ve eşiniz de çalışmıyor. Aylık geliriniz 4000 TL iken çekmiş olduğunuz konut kredisinin aylık taksiti de 2000 TL olduğunu kabul edelim.  Bu da aylık gelirinizin %50’sine denk gelmektedir. Bir kişi bankadan standart koşullarda ortalama aylık gelirinin %70-80 oranında kredi kullanabilir. Bu durumda aynı kişi bankadan aylık ödemesi 1000 TL olan ve vadesi de 48 ay olan bir kredi daha çekebilir. Burada dediğimiz gibi önemli olan gelir ve gider oranıdır.

Gelirinizin toplamı her iki krediyi karşılayacak olduktan sonra banka size kesinlikle kredi onayı verecektir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi çekmek için konut kredinizin bitmesini beklemenize gerek yoktur. İhtiyaç kredileri  ve konut kredilerinin onaylanmasında bankaların izlemiş olduğu bazı yöntemleri  vardır. Bunlar kısaca şu şekildedir:

  • Kişinin kredi notu oldukça önemlidir. Kredi notu iyi olan birine birden fazla kredi onayı rahatlıkla verilebilir.
  • İkinci önemli nokta kredi çekecek olan müşterinin gelirinin hem konut kredisini hem de ihtiyaç kredisinin karşılayıp karşılamayacağıdır. Eğer gelir iki kredi toplamının %80’ini karşılıyorsa o zaman ortada pek sorun kalmaz.
  • Üçüncü önemli nokta da kişinin sigortalı ve devamlı sabit getirisi olan bir işte çalışıyor olması. Geliriniz iyi olabilir ; ama bunu bankaya ispatlayacak belgeleri sunamazsanız banka size onay vermeyebilir. Burada en önemli kriter bir imzalı bordronuzun olmasıdır.

Yukarıda saydığımız koşulları sağlayan kişiler aynı anda hem konut hem de ihtiyaç kredisi çekebilir. Bankalar nezdinde herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz.  Konut kredisi bitmeden ihtiyaç kredisi çekme hususunda merak ettiklerinizi yazımızın yorum kısmında belirtebilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git