Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Var Mı?  

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Var Mı?   
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 99 kez okundu.


 

Bankalardan konut kredisi çeken vatandaşların konut kredisi kredi borçlarını erken ödeme imkanları bulunmaktadır. İsteyen vatandaşlar bu borçlarını bulmuş oldukları nakit bir para ile kapatabilirler, isteyen vatandaşlar ise başka bir bankadan konut kredisi çekerek eski bankada mevcut olan konut kredisi borcunu kapatabilir. Bunda bir engel yoktur.

Ama bankalar, konut kredisini erken kapatacak olan müşterilerinin bunu  yapması durumunda onlara para cezası vermektedir. Birçok kişi, konut kredisi erken ödeme cezası var mı diye merak edebilir. Evet bankaların bu konuda uygulamış oldukları erken kapatma cezaları vardır. Peki bankaların erken kapatma cezaları nasıl hesaplanır?

 

Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Hesaplama

Konut kredilerinde mevcut olan erken kapatma cezalarının hesaplanması oldukça basittir. Konut kredisi erken ödeme cezasında, borcun bitmesi için kalan vade sayısı çok önemlidir. Örneğin, siz 120 ay konut kredisi çektiniz. Bu konut kredisini 50 ay boyunca ödediniz. Bu hesaba göre daha ödemeniz gereken 70 ay var.

Konut kredilerinde erken ödeme cezası hesaplanırken, 36 ay önemli bir eşiktir. Eğer erken ödeyeceğiniz para için 36 aydan fazla bir ödeme daha yapmanız gerekiyorsa o zaman kalan paranın%2’si kadar size ceza verilecektir. Yani sizin bankaya halen 70 ay kadar kredi borcunuz olduğu için size banka tarafından %2’lik bir erken kapatma cezası verilecektir.

Konut kredisi erken kapatma miktarının 100.000 TL olduğunu varsayarsak, bu rakamın %2’si 2000 TL eder. Yani bankaya 100.000 TL değil 102.000 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

Konut kredinizin kalan vade sayısı 36 aydan daha az ise o zaman ceza olarak %2 değil, en fazla %1 ödeyeceksiniz. Bu duruma örnek verecek olursak; bankaya kalan konut kredisi borcunuz diyelim ki 40 BİN TL ve alan vade sayısı da 28 ay olsun. 36 aydan az vade borcu kaldığı için en faz %1 ceza ödeyerek bundan kurtulabilirsiniz. Bu da 50 bin TL’nin %1’i 500 TL yapar.

 

İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma Cezası Var Mı?

Konut kredilerinde uygulanan erken ödeme cezalarının ihtiyaç kredilerinde uygulanıp uygulanmadığı merak konusu haline gelmiştir. Ama şu anda ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası uygulanmamaktadır. Hatta birçok kişi erken ödeme yaptığı için kredi faizlerinde indirim hakkı elde etmektedir. Erken ödenen ihtiyaç kredilerinde, banka müşterileri büyük indirimlere elde etmektedir.

 

Taşıt Kredisinde Erken Ödeme Cezası var Mı?

Taşıt kredilerinde de aynı ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi erken ödeme cezası uygulanmamaktadır. Banka kredisi ile satın aldığınız aracı satmayı düşünüp de kredi erken ödeme cezası olup olmadığını merak ediyorsanız içiniz rahat olabilir. Taşıt kredilerinde erken ödeme cezası diye bir uygulama mevcut değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git