Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.


Hemen hepimiz bir konut hayali kurarız. Başımı sokacak kadar evim olsa yeter, der birçoğumuz. Ancak aldığımız maaş başka herhangi bir gelirimiz veya yerimiz olmadığı sürece bir ev almaya yetmez. Bu nedenle bir banka kredisine başvururuz. Maaşımıza göre taksitler ayarlatarak onu belli vadelerde ödemeye çalışırız.

Ancak bazen işler yolunda gitmeyebilir konut kredisini zamanında ödeyemediğimiz zamanlar olabilir. Peki konut kredisini zamanında ödeyemezsek ne olur? Evimiz elimizden alınır mı? Evimize haciz işlemi hemen yapılır mı?

Konut Kredisi Taksidi Ne Kadar Olmalı?

Bankadan yeni aldığınız eviniz için konut kredisi almışsanız aylık ödeme miktarınızın aylık kazancınızın yarısını geçmemesine dikkat edin. Aksi takdirde borcunuzu ödeyemezsiniz ve zor durumlar yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Konut Kredisini Ödemezseniz  Nelerle Karşılaşırsınız?

Bankanız taksit gününü takip eden 5 gün içerisinde SMS ,e-posta, telefon yoluyla size ulaşamaya çalışır. Adresinize iadeli taahhütlü bir hatırlatma bildirimi gönderir. Borcunuzu ödemediğinize en kısa sürede ödemediğiniz gerektiğini size bildirir. Bu sürede hemen ödeme yaparsanız hiçbir yaptırımla karşılaşmazsınız.

Konut Kredisinde Muacceliyet

Ödeme yapmadan 1. ay dolup 2. aya girdiğinizde bankanız bu sefer noter kanalıyla size ulaşmaya çalışır. Size verilen 90 günlük süreyi aşmamanız gerektiğini, 3. aya girmeden borcunuzu ödemeniz gerektiğinizi bildirir.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma

Bankalar bir şekilde alacağını tahsil etmek amacında olduğu için yapılandırma fikrine her zaman sıcak bakar. Taksitleri sizin ödeyebileceğiniz şekilde tekrar belirleyerek borcunuzu ödemenizi sağlamaya çalışır.

İkinci Yeniden Yapılandırma

Yapılandırma yaptınız ancak tekrar ödemede aksaklık oluştuğunda bankanızdan ikinci bir yapılandırma talep edebilirsiniz.

İpotek Haklarının Kullanımı

Sizinle yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadıysa ve size verilen 90 günlük süre aşşmış ve artık 4. Taksit de gecikmişse banka ipotek haklarını kullanmaya başlayacaktır. Bu durumda eviniz elinizden alınarak değerinin çok altında açık artırmayla satılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git