Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2020?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2020?
13 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 55 kez okundu.

Günümüzde insanlar ne kadar çok para kazanırsa kazansın yeterli olamayabiliyor. Böylesi bir durumda da kimi zaman da beklenmeyen özel durumlar ortaya çıktığı için kredi çekmek durumunda kalabiliyor. İhtiyaç kredisi, ev kredisi, araç kredisi gibi farklı krediler çekilebiliyor. Aylık taksitler ve belli faiz oranları ile ödenen bu kredilerde kimi zaman kişiler ödeme güçlüğü yaşayabiliyor o zaman da başlarına neler geleceğini bilmek istiyor.

Başlarına neler geleceğini ifade etmeden önce bilinmesi gereken en temel husus kredi ödemesinin birgün bile gecikmesi kredi puanın düşmesine ve ileride yeniden kredi çekmek isterse kredi çekememesine ya da istediği miktarda çekememesine neden oluyor ki bu da son derece önemli risk teşkil eden bir durumdur. Bu noktada şunu da anımsatmak gerekir ise kredi çekilen bankadan değil bir başka bankadan EFT ile kredi ödemesi yapılıyor ise çoğunlukla ilgili bankanın bir gün sonra hesabına düşeceği için ödeme mutlaka eğer EFT olması durumunda son güne bırakılmadan yapılmalıdır. Aksi halde öyle olmasa bile gecikme gözükecek ve kredi çeken kişi için risk teşkil edecektir.

Bunun dışında bankalar açısından ilk üç gün ödenmediği zaman herhangi bir sorun yoktur. Ama 2 ay üst üste mazareti ne olursa olsun kredi ödemesi gerçekleşmez ise o zaman banka 30 günlük bir ödeme süresi verir. Bu süre zarfında da ödeme yapılmaz ise o zaman kanunun öngördüğü yasal süreçler başlar. Kredi ödemelerinin gecikmelerinde bankalar otomatik olarak gecikme faizi alırlar. Bunu da unutmamak ve ona göre adım atmak gerekir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi borcunun 90 gün içinde ödenememesi ve hiçbir adım atılmaması durumunda o zaman kişinin çalışan bir birey olması durumunda maaşının dörtte birine kredi borcu bitene dek el konulur ve düzenli olarak maaşından kredi ödemesi alınır. Ama eğer kişi çalışmıyor ve gelir durumunu gösteremiyor ise bu şartlarda evine haciz gelebilmesi olasılığı daima vardır. Yine eğer kredi çeken başka mal varlıkları ve gelirleri varsa onlara da el konulabilmektedir.

Kredi çeken kişi eğer ödeme taahüdü yapmasına rağmen ödemesini gerçekleştirmez ise hiçbir biçimde kişiden kredi ödemesi alınamıyor ise o zaman hapsa girme durumu kredi miktarı ne olursa olsun mümkün olabilmektedir.

Kredi Borcunda Kefilin Başına Gelebilecek Olanlar

Bazı bankalar kredi çeken kişilerden kefil istemektedir. Kredi çeken kişiden çekilen kredinin alınamaması, ona hiçbir biçimde ulaşılamaması durumunda o zaman kredi için muhatap olarak kefil alınır. Kefilden yasal mevzuatlar uyarınca kredi ödemesi istenir. Kefilin de krediyi ödememesi durumunda benzer süreçler onun için de geçerli olmaktadır. O yüzden kefil olmak bu bağlamda son derece önemli olan bir olgudur.

Kredi Borcunu Ödeyemenlerin Yapması Gerekenler

Üstte belirtilen tüm bu bilgilerden sonra bir nedenden ötürü kredi borcunu ödeme yapamayan bireylerin başvuracağı temel yöntemler şunlardır:

  • Başka bir bankadan kredi çekerek kalan kredi ödemesini bu çektiği kredi ile kapatabilir
  • Banka ile görüşerek kalan kredi miktarını yeniden yapılandırmaya gidebilir. Bu işlemi borcu ödeyemediği günden itibaren 90 gün içinde yapmak durumundadır. Aksi durumda bir anlamı kalmaz.
  • Kendisine bu noktada başka türlü bir biçimde kredi ödeme yöntemleri araştırabilir
  • Bankanın ilgi bölümleri veya bankanın avukatı ile görüşüp durumunu izah ederek anlaşma ve çözüm yoluna ortak bir noktada bulaşarak gidebilir.
  • Yasal süreç zarfında mutlaka mal bildirimi yapılmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git