Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım ?

Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım ?
23 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 91 kez okundu.


Yıllardır birçok bankaya kredi başvurusu yapıyor; fakat her defasında olumsuz cevap mı alıyorsunuz? Artık kredi çekemiyorum gibi bir şikâyetiniz olmayacak ve siz de istediğiniz bankadan belirli limitler doğrultusunda kredi çekebileceksiniz. Kredi çekmek için belgelenebilir bir gelire ihtiyacınız vardır. Bunun için ya sigortalı çalışan ya da tüzel şirket sahibi olmalısınız. Bunların yanı sıra kira geliri gibi ek gelirlerinizi ‘’Kira Sözleşmesi’’ ile belgeleyerek de kredi çekebilirsiniz.
Eğer işsizseniz, tanıdık bir işyerinde kendinizi sigortalı çalışan olarak göstertebilir, sigorta ödemelerinizi iş sahibine elden ödeyebilirsiniz. Bu yöntem yasal olmamakla beraber başınıza ileriki dönemlerde iş açabilir. Bunun yerine ilk işiniz sigortalı bir iş bulmak olmalıdır. Sigortanız 6 ay düzenli yattıktan sonra kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuzun değerlendirilmeye alındığını göreceksiniz. Eğer sigorta konusunda bir sıkıntınız yoksa ve hâlâ kredi çekemiyorsanız kredi notunuz yeterince yüksek değildir. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı ve kredi borçlarınızı zamanında ödemeniz şarttır. Son ödeme tarihi geçen kredi kartı ve kredi borçları, siz farkında olmasanız dahi kredi notunuzu düşürücü etkiye sahiptir. Eğer kredi kartı ya da krediniz yoksa yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız şart. Kredi kartı başvurusunun ardından tüm alışverişlerinizi bu kartla yapmaya özen gösterin. Daha sonra hesap kesim tarihinde ödeme yapın ve tüm borcunuzu kapatın. 3-4 ay boyunca bu şekilde devam ederken başka bir kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmayın. Kredi kartı ve kredi başvuru sayısı da kredi notunuzu düşürecektir.
Bankalar, düşük limitli kredi kartı taleplerinizi bile olumsuz sonuçlandırabilir. Böyle bir durumda nakit hesap açın ve hesabınıza bir miktar para yatırın. Daha sonra müşteri temsilcinizle görüşerek bloke karşılığı kredi kartı almak istediğinizi belirtin. Müşteri temsilcisi, hesabınızdaki nakit mevduata bloke koyarak kredi kartı başvurunuzu alacaktır. Elbette çalışacağınız bankanın nakit bloke karşılığı kredi kartı verip vermediğini de öğrenmelisiniz. Birçok banka, nakit bloke karşılığı kredi kartı verirken bazı bankaların bu tür bir hizmeti yoktur.
Nakit blokesi ile aldığınız kredi kartınızı aktif olarak kullanmaya ve borçlarınızı gününde ödemeye dikkat edin. Böylece kredi notunuz anında tepki göstererek yükselmeye başlayacaktır. Bu süreç, önceki puan durumunuza göre artıp azalabilir. Kredi notu 0 olan birinin iyi bir kredi notuna sahip olması 4-5 ayı bulabilmektedir; bu nedenle sabırlı olmaya ve ödemelerinizi düzenli biçimde yapmaya devam edin. Kredi notunuz yükseldikten sonra artık siz de kredi çekebileceksiniz ve kredi çekemiyorum diye yakınmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git