Kredi Çıkmamasını Temel Nedenleri

Kredi Çıkmamasını Temel Nedenleri
19 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.


Kredi başvurusu yapmasına rağmen sürekli ret cevabı alan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin kredi ret cevabı almalarının temel nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kredi notunun çok düşük olması
  • Çok fazla kredi başvurusunun yapılması
  • Kredi limitinin dolu olması
  • Banka geçmişinin temiz olmaması
  • Gelir belgesi sahibi olmaması
  • Gelirinin çekmek istediği krediden çok daha düşük olması

Bu temek sebepler bir kişiye kredi çıkmamasında en önemli etkenlerdir. Ama bunun yanında kişiler bu durumlara sahip olsa da bazı basit önemler ya da yapılacak çalışmalar ile kredi çekebileceklerini de biliyorlar. Örneğin kredi notunun düşük olması kredi çıkmamasının en büyük nedenlerini oluşturmaktadır. Kredi çıkmıyorsa kişi önce kredi notunu düzeltmesi gerekmektedir. Ama kredi sicilinin temizlenmesi ortalama olarak 6 ayı bulabilmektedir. Yine de kişiler kredi notunu yükseltip o şekilde başvuru yaparsa daha yerinde bir işlem yapmış olacaktır.

Bugün bankaların ihtiyaç kredisi, araç kredisi, konut kredisi gibi çeşitli başlıklarda kredileri vardır ve her gün yüzlerce kişi kredi başvurusunda bulunur. Bunların bir kısmı olumsuz, bir kısmı da olumlu neticelenir. Olumsuz neticelenen kişilerin aklına ilk gelen soru neden kredi çıkmıyor olur. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilmekle beraber kredi çıkmıyor diye üzülmeyin. Bu yazımızda en yaygın kredi red nedenleriyle birlikte çözüm yollarını da sizlere açıklayacağız.

Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi çekemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle başvurunuzun neden olumsuz karşılandığını öğrenmek gerekir. Neden kredi çıkmıyor sorusunun gerekçeli cevabı alındıktan sonra ne yapılabilir üzerinde düşünmek daha kolay olur. Çünkü doğru taktiklerle bugün 40 bankadan birisinden mutlaka kredi almak mümkün olacaktır.

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalar kendilerine gelen kredi kartı ve kredi başvurularını çeşitli ölçütlere göre değerlendirir. Bazı başvurucular bu ölçütlere uygun olmadığı için başvuruları reddedilir. Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım veya bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız mutlaka durumunuzu bankaların istediği seviyeye getirmelisiniz. Bu bazen mevcut borçları kapatmakla olur bazen de doğru kanal üzerinden kredi başvurusu yapmakla olur. En çok karşılaşılan kredi çıkmama nedeni kredi sicil notudur. Bütün bankaların ortak bir havuzda topladığı sicil puanı bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvurularında ilk bakılan noktadır. 0-1900 arasında puanlandırılan sicil notu özellikle 1000’in altındaysa bankalar kredi vermeye çok sıcak yaklaşmaz.

11 Kredi Red Nedeni

Neden kredi çıkmıyor sorusuna karşılık verilebilecek kredi red nedeni 11 başlığa kadar çoğaltılabilir. Bunların bazıları kredi notunun düşük olması, kredi risk raporunun olumsuz olması, başvuran kişinin geliri ile talep edilen kredi tutarı arasında orantısızlık olması, kişinin mal varlığı, krediye başvuru şekli, borç durumu olarak sayılabilir. Bunların her birinin ayrı ayrı ele alınması, doğru biçimde çözüme kavuşturulması gerekir. Örneğin kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi çıkmıyor ise kredi notu yükseltilmelidir. Kredi tutarı ile aylık gelir orantısızlığı var ise vade arttırılarak talepte bulunulmalıdır. Banka ipotek uygulayabileceği bir varlık talebinde bulundu ve sağlanamadıysa kefil ile problem çözülmelidir.

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Neden kredi çıkmıyor diyenlerin en sık yaptıkları hatalardan birisi de sürekli kredi başvurusunda bulunmaktır. Oysa ilk yapılması gereken kredi notunu öğrenmek sonra da en ideal bankaya kredi başvurusu yapmaktır. Olumsuz cevap gelirse de sebebi ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Çünkü her olumsuz cevap kredi notunu daha da düşürür ve kredi almayı daha da zorlaştırır. Bu durumdaysanız kredi başvuruları ne zaman silinir diye aklınıza gelebilir. Kredi başvuruları genel olarak 6 aylık periyotlar halinde silinir. Bu sayede önceki reddedilenlerin sonraki başvurulara olumsuz etkisi azaltılmış olur. Eğer bütün denemelere rağmen bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim diyorsanız bu noktada senetle kredi veren yerler araştırılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git