Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar
14 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.


Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Kredi kartı alırken veya kredi kartı almak için başvuru yaparken bankanın Türkiye içindeki potansiyeli, alışveriş merkezinde kullanma olanakları, nakite taksit faiz oranları, gecikme zammı faiz oranları, asgari ödeme tutarı yüzdesi ve size alışveriş yaptıkça kazandırdığı puanları değerlendirerek almanız gerektiğini göz önünde bulundurmanız gereken olanakların size nasıl katkı sağlayacağını iyi değerlendirip öyle başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Öte yandan sizin mali bütçeniz neye olanak sağlıyor onu da hesaplamanız gerekmektedir. Finans durumunuz nedir? Finans kaynaklarınız nedir? Kredi kartını nasıl kullanma amacındasınız. Bunların hepsini bir değerler bütünü olarak ele almak gerekiyor. Şahsi harcamalar yapılacak kredi kartımı yoksa ticari harcamalar yapılacak kredi kartımı? Sizin için öncelik hangisi? Tabi ki tercih sizin.

Türkiye vatandaşları olarak 2016 senesi itibariyle, kredi kartının bir çok eksi yanlarını ve artı olan yanlarını gördük. Eksi yanlarından bahsetmek gerekirse, ilk önceliğimiz düzensiz yapılan alışverişler başta gelir sanırım. Kredi kartı bir kolaylık olmasına rağmen, kredi kartını aşırı kullanmalardan ötürü bir çok aile icralık olmuştur. Ve olmaya devam etmektedir. Unutmamalı ki; kredi kartı ücretsiz bir alışveriş aracı değildir. Ödeme tarihi geldiğinde bütçenizden kesilen sizin paranızdır. Bu konuyu iyi kavrayıp bütçemize göre hareket ederek, harcamalarımızı ona göre yapmalıyız. Diğer bir olumsuz yanından bahsetmek gerekirse, faiz oranı %2’lerde ve asgari ödeme tutarları %30’lardadır. Yani kredi kartına olan borcunu geciktirir veyahut asgari ödemesini yaparsanız, %2 faiz oranıyla karşılaşırsınız. Ve bu borçlar katlanarak devam eder. Siz hiçbir zaman asgari ödemesini yaparak devam etmeyin. Zaten BDDK ya göre 3 defa üst üste asgari ödeme tutarıyla kartınıza ödeme yaparsanız otomatik olarak size nakit çekme imkanını kapatıyorlar. Ayrıca kredi alma findeksiniz düşüyor. Şimdi kendinizi iyi test edin. Eğer kredi kartınızı düzenli bir şekilde ödeyip, kullanabiliyorsanız devam etmeniz sizin tercihiniz. Ama kredi kartından dolayı borç batağına düşmüş iseniz, hemen o kredi kartından kurtulmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yararlarından bahsetmek gerekirse çok fazla değil ama yinede bahsedelim. Alış veriş merkezlerinde yapılan giysi, gıda, akaryakıt vs harcamalarınıza peşin fiyatına taksit veya kazandırdığı puanlar vs parmak sayısını geçmeyecek kadar yararları var diyebiliriz. Lakin her zaman tercihimiz nakit alışverişte ve hesaplayarak finanse edebileceğimiz bütçemize göre alışverişte olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git