Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı  

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı   
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 203 kez okundu.


 

Kredi kartı borcunu uzun yıllar boyunca aksatan kişiler bankaların bu borçları tahsil etmekten vaz geçmesi konusunda bazı beklentilere girebilirler. Ama şu unutulmamalıdır ki bankalar son yaptıkları düzenlemeler ile birlikte artık kesinlikle kredi kartı alacaklarından vaz geçmeyeceklerdir. Kredi kartı zaman aşımı eskiden daha kolay gerçekleşebiliyordu. Çünkü özellikle devlet bankalarının özelleşme sürecinde değişik el değiştirmeler ve yönetim  değişikliklerine gittiler. Bu süreçte eski borçların büyük bir kısmı affedildi. Kart alacakları üzerinden 10 sene geçmiş olan kişilerden bu paralar geri istenmedi ve dosyalar zaman aşımına uğrayarak tamamen ortadan kalktı.

Peki günümüzde mevcut kredi kartları borçlarının zaman aşımına uğraması mümkün müdür? Bu konuda dediğimiz gibi bunun gerçekleşmesi oldukça zordur. Çünkü  sanal bankacılık ile birlikte artık bankalar kendisine borcu olan kişileri hiç zorlanmadan kolayca takip edebiliyor. Hatta önceki yıllar gibi posta yolu ile de uğraşmadan kişilere telefondan ulaşarak onları uyarmaktadır.

Mevcut şartlarda bir kredi kartı borcunun zaman aşımı 10 senedir. Diğer banka borçları gibi kredi kartı borçlarında da zaman aşımı olarak 10 sene kabul edilmektedir. Bu noktada bankaların uymak zorunda oldukları hem borçlar kanunu hem de BDDK kararları mevcuttur.

 

Kredi Kartında Zaman Aşımı

Zaman aşımı konusunda dediğimiz gibi toplam süre 10 senedir. Ama borçlar yasasında şöyle bir durum vardır. Eğer banka takipteki dosyayı 10 sene boyunca hiç açmazsa o zaman zaman aşımı söz konusu olacaktır. Ama banka örneğin takipteki dosyayı 9. Senenin son ayında yani zaman aşımına 1 ay kala tekrar açarsa o zaman zaman aşımı tekrar 0’dan başlayarak, 10 senelik süreç  baştan başlatılır.

Bu sebepten dolayı bankalar artık dosyaların zaman aşımın uğramasına izin vermemektedir. Bunun için her sene ya da 10 sene dolmasını beklemeden değişik dönemlerde alacak dosyaları tekrar açılarak kişiler ile resmi yollardan irtibata geçilir. Bundan dolayı da 10 sene değil ömür boyu kredi kartı borcu arkanızdan gelmeye devam edecektir.

 

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Olur?

Kredi kartı borcunun yıllar boyu ödenmemesi sonrası zaman aşımının yasal olarak mümkün olduğunu, ama bankaların buna izin vermediğini izah ettik.  Peki kredi kartı uzun yıllar ödenmediğinde banka ne gibi bir yaptırım uygulayabilir? Ödenmeyen kart borcu ne kadar olur?

Kredi kartları borçları zamanında ödendiğinde bilindiği gibi faiz işlememektedir. Ama kredi kartı borçlarının ödenmemesi ile birlikte en az %2’lik bir faiz başlayacağını söyleyebiliriz.  Kredi kartı borcuna yıl içinde toplamda %24 oranında faiz işleneceğini düşünürsek, yüksek kart borçlarına çok yüksek faizler gelebileceğini söyleyebiliriz.

Özellikle 5 yıldan çok daha fazla ödenememiş kart borçlarının kullanıcılarına büyük sorunlar oluşturacağını tahmin etmekteyiz. Bazı kart kullanıcıları bankadan sürekli kaçabilirim miyim  diye düşünebilir. Ama bu ancak hiçbir şekilde bir mal sahibi olmayarak ve sigortalı bir işte çalışmayarak mümkün olabilir.  Bankalar borçlu kişilerin üzerindeki mallara el koyabilmektedir; ama taşınır ya da taşınmaz mal yoksa bir haciz söz konusu olmayacaktır. Yine banka alacaklarını tahsil için borçlu kişinin maaşının bir kısmına el koyabilir. Bu da SSK’lı çalışıldığında mümkün olabilir.

 

Kredi Kartına 72 Ay Yapılandırma Yapabilirsiniz

Daha önceki yıllarda kredi kartı yapılandırması söz konusu olmadığından bu oldukça sorunlu bir süreçti; ama geçtiğimiz aylarda yapılan düzenleme ile artık kredi kartlarına 72 ay yeniden yapılandırma hakkı tanındı. Buna göre bankaya kredi kartı borcu olanlar bu borçlarını 72 ay süre ile yapılandırabilecekleridir. Birçok banka şu an kredi kartları borçlarını bu şekilde uygun koşullarda yapılandırmaktadır. Siz de biriken kart borçlarınızı bu şekilde ödeyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git