Kredi Kartına Fazla Yatırılan Paralar Ne Olur?

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Paralar Ne Olur?
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.


Kredi kartı kullanıcıları bazı hesap kesim dönemlerinde ödeyeceği miktarı yanlış anlayarak kredi kartına fazladan ödeme yapabilmektedir. Kredi kartına çok fazla ödeme yapan kişiler bu noktada telaşa kapılarak fazla ödenen paranın geri alınamayacağını düşünebilirler. Ama bu konuda kart sahipleri rahat olabilirler. Çünkü kredi kartına yatırılan paralar boşa gitmez. Peki kredi kartına fazla yatırılan paralar ne olur? Bu paraların geri alınabilmesi için neler yapılmalıdır?

Kredi Kartına Fazla Ödeme Yaptım Nasıl Geri Alabilirim?

Kredi kartın dönem faizinin yanlış okunması ya da ATM ‘de yanlış para sayma yüzünden kredi kartına fazla para yatırma işlemi yapılmış olabilir. Ama kart kullanıcıları bu konuda rahat olabilir. Çünkü, kredi kartın yapılan fazla ödemeler sistem tarafından fark edilir. Bu paralar kişinin bir dahaki ay kullanabilmesi için onun kullanılabilir kart limitine yansıtılır.

Kredi kartına yapılan fazla ödeme iadesi olmaz. Yani karta fazla ödeme yapıldıktan sonra durumun farkına varan kart kullanıcıları bu işlemin telafisi için kredi kartındaki fazla parayı çekmek isteyebilir. Ama bu işlem geri alınamayacağı için kredi kartından çekilen fazla para sistem tarafından nakit çekim avans işlemi olarak kabul edilir ve kullanıcıya faiz işletilebilir.

Karta yapılan fazla ödeme sonrası paranın iadesi hemen gerçekleşmez daha doğrusu banka bu parayı nakit olarak iade etmez. Bankanın bulduğu çözüm bu paranın bir dahaki ay limite yansıtılmasıdır.

Örnek verecek olursak;  kredi kartı borcu 420 TL olan biri yanlışlıkla 520 TL ödemiş olabilir. Kredi kartına eğer doğru borç tutarı olan 420 TL ödenmiş olsaydı kart limiti söz gelimi 1000 TL olacaktı. Ama karta 100 TL fazla ödeme yapıldığı için bu 100 TL toplam limite yansır ve toplam limit de 1100 TL olarak güncellenir.

Kredi kartına yapılan fazladan ödemelerin nakit olarak geri alınması mümkün olmadığı için bu gibi ödemeleri yaparken kullanıcıların dikkatli olması gerekmektedir. Çok yüksek tutarda yapılan fazla kart ödemelerinin geri iadesi için banka şubelerine başvuru yapılabilir; ama bu konuda şubeler de genelde yardımcı olamazlar.

Kredi kartına yapılan fazla ödemelerden daha çok eksik ödemeler yapılmaktadır. Toplam borç tutarını bir türlü denkleştiremeyen kişiler borcun bir kısmını ödeyerek eksik ödeme yapabilmektedir.

Kredi Kartına Eksik Ödeme Yapılması Sorun Olur Mu?

Kredi kartına eksik ödeme yapan binlerce kişi bulunmaktadır. Yapılan bu eksik ödemelerin ne kadar olduğu ve asgari tutarın ödenip ödenmediği önemli bir ayrıntıyı oluşturur. Asgari tutarın ödenmesi kredi kartına uygulanacak olan toplam faiz oranını ciddi şekilde düşüreceği için karta eksik ödeme yapılacaksa bile bu tutarın en azından asgari ödeme tutarı kadar olmasına dikkat edilmelidir. Asgari tutar kadar yapılmayan her eksik kart ödemesi bir anlam ifade etmeyecektir. Burada kritik olan eşik asgari ödemedir. Asgari ödeme yapan kişiler aynı zamanda hemen yasal takibe de takılmadıkları için kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git