Kredi Notu Kötü Olana Kredi Kartı Verilir Mi?

Kredi Notu Kötü Olana Kredi Kartı Verilir Mi?
12 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.


Kredi kartı alabilmek için aynen kredi çekerken müşterilerden istenen yüksek kredi notu yine istenmektedir. Yani nasıl ki kara listeye girenlere kredi verilmiyorsa aynı şekilde kredi kartı da verilmez. Acil kart almak isteyenler öncelikle kredi notunu iyi bir seviyeye çıkarması gerekmektedir. Kredi notu seviyesi en azından az riski grubun en altı olan 1099 ve üstü olması daha iyi olacaktır. Daha altta olanlara kredi kartı çıkması muhtemeldir; ama her banka kolay şekilde kart çıkartmaz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu kötü olanlar genellikle var olan kredi borçlarını zamanında ödemeyen ya da hiç ödemeyip haklarında takip başlatılan kişiler, ya da kredi kartı taksitlerini zamanında ödemeyen kişilerdir. Bu durumda olan vatandaşlar bankaya başvuru yapıp kredi kartı almak istediklerinde, kart başvuruları büyük ihtimalle onaylanmayacaktır. Fakat günümüzde bankalar müşteri potansiyellerini artırmak ve var olan banka müşterilerini kaybetmemek adına sicili bozuk olan müşterilerin kredi kartı başvurularını kabul etmektedirler. Peki, kredi notu düşük olup da, sicili bozuk olan kişilere hangi bankalar kredi kartı vermektedir? Konuyu detaylı olarak inceledik. Detaylar yazımızda.

Kara Listede Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi almak isteyen kişilerin sicil durumlarını inceleyen birim Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu dur. Kişilerin kredi alım durumlarını bankalara bildirmekte, banka müşterisi kredi kullanımı ya da kredi kartı için başvuru yaptığında bankalar müşterinin kredi sicilini anında sistemden görebilmektedir.

Önceki dönemlerde kredi notu düşük olup da kara listede olanlara kesinlikle ne kredi verilirdi, ne de kredi kartı başvuruları onaylanırdı. Geçen sene sicili bozuk olan vatandaşlara af kanunu çıkartılıp, kara listede olanlar krediye başvuru yaptıklarında kredilerini alabilecek, kredi kartı talebi onaylanacaktır.

Kara listeye girip de hemen kara listeden çıkmak sanıldığı kadar kolay bir durum söz konusu değildir. Kişi borcunu ödese bile 5 yıl boyunca kara listede bulunmakta, o dönemde kredi başvurusu yapsa bile muhtemelen banka kredi başvurusunu onaylamayacaktır. Banka bu durumda müşterisinden düzenli bir gelir belgesi isteyecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notu 1-1900 arasında değişmekte olup üst seviyelere doğru çıktıkça sıralamanız yükselmektedir. Kredi notunuz yükseldikçe kredi kullanmanız onaylanacak ve kredi kartı talebiniz işleme alınacaktır. Makalemizde bahsettiğimiz gibi önceden kredi notu düşük olan müşterilere bankalar ne kredi vermek istemekte, ne de kredi kartı taleplerini onaylamaktaydı. Fakat gelen sicil affıyla artık sicili bozuk olsa da banka müşterinin kredisini onaylamakta ve kredi kartı talebini kabul ederek kredi kartı vermektedir.

Devlet bankaları da sicili bozuk olanlara kredi kartı vermekte fakat özel bankalar daha fazla kredi kartı alternatifleri sunmaktadır. Kara listede olanlara kredi veren bankalar;

  • ING Bank
  • Akbank
  • Deniz Bank
  • Yapı Kredi
  • Finansbank
  • Burgan Bank
  • Şekerbank

Findeks Kredi Notunun Belirlenmesi

Findeks kredi notu bankacılık işlemlerinde çok önemli bir yere sahiptir. İhtiyaç kredisinin kullanımından, düşük limitli kredi kartı başvurusuna kadar çok önemli bir yere sahiptir. Bankacılık sisteminde çok önemli bir yere sahip olan Findeks kredi notu neye göre belirlenmektedir?

Findeks kredi notunu etkileyen unsurlar şöyle değerlendirile bilinir:

Kişinin bankadan almış oluğu taşıt kredisi, konut kredisi ya da ihtiyaç kredilerinin aylık düzenli olarak yapılmış olması Findeks kredi notunu önemli derecede etkiler. Ve Findeks kredi notunu belirler.

Hâlihazırda kullanılmakta olan kredi kartı taksitleri de Findeks notunu etkileyen unsurdur.

Bankacılık faaliyetleri de Findeks notunu etkilemektedir. Yani ödemekte olduğunuz “faturaların ödenilip ödenilmemesi ya da aksatılarak ödenilmesi.”

Kredi Skoru Düzeltilir Mi?

Kredi skorunuzu düzeltmeniz için kredi borçlarınızın kapatılması ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Hesabınızda aktif olarak para bulundurmanızda kredi skorunuzu olumlu olarak etkileyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git