Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?
21 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.

Kredi Notu Neden Düşer?

Tüketicilerine bir veya birden fazla banka ile olan kredi potansiyelinin izlenimi sonucu oluşan profili kredi notu olarak değerlendirilir. Kredi notu kredi kayıt bürosu tarafında bir tüketicinin hem geçmişte kullanmış olduğu ve bitirdiği, hem halen kullanmış olup devam eden her türlü kredi ürünlerine ilişkin durumu takip eder. Kredi notu belli şartlar altında oluşmaktadır. Örneğin bir veya birden fazla bankanın müşterisi olan bir kişi geçmişten günümüze değin herhangi bir kredi veya kredi benzeri ürün kullanmadığı durumda bu kişinin kredi notundan bahsedilemez, yani bu kişi için kredi notu oluşturulmamıştır. Bu durumda kredi notunun bir banka veya birden fazla banka müşterisi olan bir kişi için oluşması kredi kullanması gerektiği bilinmelidir.

Bankalar tarafından kredi talebinde bulunan kişilerin kredi ve benzeri diğer kredi tabanlı ürünlerin kullanımına ve ödeme, gecikme, aksama performansına göre kredi kayıt bürosu tarafından kredi notu oluşturulmaktadır. Kredi notu 1-1900 sayı değerleri arasında kişinin performansına göre değişkenlik göstermektedir. Kredi notundaki sayı değerinin büyük olması kredi notunun yüksek, küçük olması ise kredi notunun düşük olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan her banka müşterisi olan kişi için kredi notu büyük önem arz etmektedir.

Birçok kişinin merak ettiği konu kredi notunun yükselmesine veya düşemesin neden olan sebepler neler? Kredi notu neden düşer? Şeklinde sorular olmaktadır. Kredi notunun düşmesindeki en önemli sebepleri şöyle sıralamak mümkündür. Kredi notu

1- Her türlü kredi taksitlerinin geciktirilmesi, ödenmemesi durumunda kredi notunuz etkilenmekte ve düşmektedir.

2- Mevcut kredi ödemeleri devam ederken birden fazla kredi başvurusu yapmanız size olumsuz olarak yansıyacağından her yaptığınız başvuru sizin kredi notunuzu düşürecektir.

3- Kredi kapama imkânı mevcutken ödemeyip, aksine ek hesap, artı para gibi ürünlere yönelmeniz durumunda da bu kullandığınız ek hesaplar ekside olduğu sürece ve bunlarda oluşan faizlerinde geç ödenmesi durumunda kredi notunuz oldukça düşmektedir.

4-Sürekli kredi arayışı içerisinde olmanız, banka banka kredi başvurusu yapmanızda kredi notunuzu düşüren etmenler arasında yer almaktadır.

Gibi nedenler kredi kayıt bürosu tarafından olumsuz değerlendirmelerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git