Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?
14 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

Krediler istesek de istemesek de günlük yaşamlarımızda en azından yaşamlarımızda bir kere olsa başvurmak durumunda olduğumuz harcama kalemleridir.İnsanlar ev almak için ev kredisi, araba almak için araç kredisi ya da belli başlı bazı ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. İşte böylesi durumlarda karşılarına ekstra masraflar çıkmakta ve çektikleri kredilerde bir takım kesintiler olabilmektedir.

Bu kesintilerin en başında kredi tahsis ücreti gelmektedir. Bu konuya değinmeden önce üstte belirtilen sorunun yanıtını vermek gerekir ise kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı aynı şeyleri mi ifade etmektedir derseniz evet aynı şeyleri ifade eder. 2014 senesine kadar kredi tahsis ücreti olarak geçen kavram 2014 yılında değişerek dosya masrafı adını almıştır. Yani ikisi de aynı olan kavramdır.

Kredi Dosya Masrafı Yasal mıdır?

İşin bu aşamada biraz daha yasal kısımları hakkında bilgi vermek gerekir ise şunlar net bir biçimde söylenebilir. Kredi tahsis ücreti ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile yeni söyleniş tarzı ile dosya masrafı 2014 yılı itibarıyla yasal hale gelmiştir. 2014 yılı öncesinde ise böyle bir kavram olmasına yasal değildir.

Burada bilinmesi gereken en önemli olan husus eğer 2014 yılı öncesinde çektiğiniz bir kredi var ise kredi türü fark etmeksizin bunu bankaya bir dilekçe vererek talep etme hakkınız vardır. Ya da tüketici hakem heyetine bir şikayet dilekçesi yazarak talep etme hakkınız vardır ama banka bunu eğer ödemelerinizi zamanında yapmamış iseniz ve geciktirme durumunuz olmuş ise o zaman sizden faizi ile talp etme hakkını da sahiptir. Bu noktada ödediğiniz kredide problem yaşanmamış olmaması ve kredi puanınızın yüksek olması esas olan durumdur.

Gelelim işin yasal açıdan bir diğer önemli olan kısmına. 2014 yılı itibarıyla kredi tahsis ücreti olarak çekilebilecek olan ücret çekilen kredinin türü ne olursa olsun çekilen toplam kredi miktarının binde beşini geçemez. Eğer banka sizden çektiğiniz kredinin binde altı ve daha üstünde bir kredi tahsis ücreti ister ise o zaman yasal olarak her türlü hakkınız mevcuttur. O yüzden bankadan krediniz onaylanıp sözleşme imzalarken sizden alınan tüm masraflara özellikle de kredi tahsis ücretine bakmalısınız. Burada bir örnek vermek gerekir ise 100 bin Türk Lirası kredi çektiğinizde ödemeniz gereken maksimum kredi tahsis ücreti 500 Türk Lirasını geçemez.

Genel olarak tüm bankalar devlet ya da özel fark etmeksizin bu ücreti tahsis etmektedir. Sadece katılım bankalarının bazılarında böylesi bir ücret istenmemektedir.

Bilinmesi Gereken Son Derece Önemli Hususlar

Üstte yer alan bu temel bilgileri verdikten sonra bazı konulara da netlik getirmek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Öncelikli olarak kredi çeken kişi kendisinden ekstra olarak alınan paralara çok dikkat etmelidir. Eğer hem kredi tahsis ücreti hem de dosya masrafı alınıyor ise o zaman böyle bir durum söz konusu olamayacağı için bankaya başvuru yaparak bunun yasal olmadığını ve mutlaka birinden birinin alınması gerektiğini net bir biçimde ifade etmelidir. Eğer istediği sonucu bankadan alamaz ise o zaman yaşadığı kentte bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurarak yasal süreci başlatmalıdır.

Bunun yanı sıra kredi tahsis ücreti özellikle ev alımlarında insanların karşısına çıkan DASK ile bütünleşik değildir. DASK için zorunlu olmasından ötürü kredi çektiğiniz banka sizden ayrıca ücret isteyecektir. O yüzden bu noktada iki farklı masraf birbirine karıştırılmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git