Kyk Kredi Ödemesi Nasıl Yapılır?  

Kyk Kredi Ödemesi Nasıl Yapılır?   
23 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 88 kez okundu.


 

Yüksek öğrenimi kazanmış öğrencilerin barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için, devlet tarafından finanse edilen kyk öğrenim kredileri öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Maddi durumu yetersi olan ve kalacak yer problemleri olan öğrencilere öncelik verilerek uygulanan bu sistemin devamlılığı esas olmalıdır. Bu devamlılığı sağlayacak en önemli husus da, öğrencilerin kendilerine verilen kredilerin zamanında tekrar uygun taksitler halinde devlete geri ödemeleridir. Özellikle sigortalı bir işe girdikten sonra bütçeyi çok zorlamadan bu ödemeyi herkesin yapabildiği açıktır. Yüksek öğrenimden mezun olmuş ve artık bir işte çalışmaya başlayanların bu borçlarını ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Zaten devlet, şart koşmadan 2 yıllık bir süre vermektedir. 2 yılın sonunda ödemlerin başlatılması gerekmektedir. Peki Kyk kredi ödemesi nasıl yapılır? Kyk kredi ödemeleri Ziraat Bankasına yapılmaktadır. Ziraat Bankası’nın internet bankacılığından yapılabileceği gibi, şubeye de gidilerek bu ödemelerin taksitleri yapılabilmektedir.

 

Kyk öğrenim kredinizin toplam miktarını ya da ödeme planını öğrenmek istiyorsanız iki yolla bunu yapabilirisiniz. Birincisi Kyk resmi sayfasından gerekli formlara bilgilerinizi girmek koşulu ile yapabileceğiniz gibi, ikinci seçenek ise e-devlet üzerinden kyk modülüne girerek sorgulama yapabilirisiniz. Yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda toplam ödeme tutarınızı ve taksit tutarlarını göreceksiniz. Burada devlet tarafından oluşturulmuş bir standart mevcuttur. Taksitler şeklinde ödeme yapmak istediğinizde karşınıza üç aylık periyotlar çıkacaktır. Bu devletin belirlemiş olduğu taksitlendirme uygulamasıdır.

 

Birçok üniversite mezunu kişi zamanında iş bulamadığı için ya da farklı sebeplerden dolayı kyk öğrenim kredilerinin ödemelerini geciktirir.  Aslında devlet kyk kredileri için yüksek faiz uygulamadığı ve büyük mağduriyetlere yol açmadığı için çoğu kişi bu ödemelerin geciktirme yoluna gitmektedir. Ama yıllarca borç ödenmediği taktirde artık devlet de bazı yaptırımlar uygulayacaktır. Kyk öncelikle borç tutarını kendi bünyesinden, sizin bağlı bulunduğunuz ilin ya da ilçenin mal müdürlüğüne hava eder. Artık kyk ile borç konusunda bir etkileşiminiz olmayacaktır. Mal müdürlüğü size gereken ihtarları yapacak ve yine ödememeye devam ederseniz o zaman mal müdürlüğü hakkınızda takip başlatacaktır. Bu da bütün bankacılık işlemlerinizin aksamsına sebep olabilecektir. Özellikle takipte 1TL’niz bile olsa, bankadan hiçbir şekilde kredi çekemezsiniz. Bu yüzden kyk kredi ödemelerinizi belirttiğimiz yöntemler ışığında zamanında ödemenizi tavsiye ederiz. Bu konu hakkında soru,görüş ve önerilerinizi yorum kısmını yazabilirisiniz. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git