Maaş Yazısı Nedir? Kredi İçin Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş Yazısı Nedir? Kredi İçin Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?
16 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.

İnsanların paraya olan gereksinimleri bitmiyor. Kimi zaman beklenmeyen durumlar insanların karşısına çıkıyor. Bu durumda da eğer kişinin yeterince parası o beklenmedik para gereksinimini karşılamak için yok ise o zaman bankalara kredi için başvuru yapıyor. Kredi başvurusu yapıldığı zaman istenen belli başlı evraklar var.

İş de onların en başında çalışan insanlar için maaş yazısı geliyor. Maaş yazısı kişinin çalıştığı işyerinde olduğunu teyid eden, ona dair temel bilgileri içeren bir evraktır.

Maaş Yazısında Olması Gereken İbareler

Bankaların istemiş bulunduğu üstte de ifade edildiği gibi tam ve eksiksiz olmalıdır. Bu noktada aşağıda belirtilen ibareler eksiksiz doğru ve maaş yazısı formatında hazırlanarak verilmelidir. Herhangi birisinin eksik ve/veya yanlış olması kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun kredi almasına engel olacaktır. O yüzden bu hususu ciddiye almak ve ona uygun olarak maaş yazısını aşağıda örneği verildiği gibi profesyonel olarak hazırlamak gerekir.

  • T.C. kimlik numarası
  • SGK sicil numarası
  • Başvuru sahibinin adı ve soyadı
  • Başvuru sahibinin anne adı
  • Başvuru sahibinin baba adı
  • Başvuru sahibinin doğum yeri
  • Başvuru sahibinin doğum zamanı
  • Başvuru sahibinin nüfusa kayıtlı olduğu il
  • SGK işyeri numarası

Tüm bunların dışında elbette aşağıda verilen örnekte de görüleceği üzere kişinin aldığı maaş da abartısız olarak yani aldığından daha fazla gösterilmeden doğru bir biçimde maaş yazısında yer alır.

Maaş Yazısı Örneği

Aşağıda temel olarak bir maaş örneği verilmektedir.  Boş bırakılan kısımlara ilgili kişiye dair bilgiler yazılır.

“AAAA Bankasına

’Şirketimizde .. / ../ … tarihinden bu yana çalışmakta bulunan  …… TC Kimlik numaralı XXXXX sigortalı  sicil numarasında kayıtlı  ….…. Halen şirketimizde halen aktif olarak çalışmaktadır.

Şirketimizde yaptığı işin karşılığı olarak aylık olarak kendisine  ….…. Türk Lirası  net maaş  ödenmektedir ve maaşında icra, taksit vb. kesintiler bulunmamaktadır.’’

Maaş Yazısı Yazarken Bilinmesi Gerekenler

Maaş yazısı kredi başvurusu yapan kişinin kendisinin hazırlayabileceği bir evrak değildir. Çalıştığı işyerinin finans muhasebe birimleri tarafından hazırlanması gereken bir evrak olduğundan kişi kendi başına hazırlayıp kredi başvurusu yaptığı bankaya rastgele sunamaz. Böyle bir durum olursa usulsüz olup kredi başvurusu yapan kişi başka yasal sorunlar yaşayacaktır. Kullanılan dil resmi ve formel bir dil olmalıdır.

Hazırlanan bu belge üzerinde firmanın imzası ve kaşesi de olmak durumundadır. Tıpkı dilekçelerde olduğu tarih bilgisi de eklenmiş olmalıdır. Kredi başvurusu yapılacağı dönemde güncel olarak hazırlanması gereken bir evrak olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Sonuç olarak doğru ve eksiksiz bir biçimde maaş yazısı ile beraber kredi başvurusunda bulunurken mutlaka gelir belgesi de kişinin kendisini kredi esnasında riske atmaması için yanında olmalıdır. Bunu ister ise e-devlet üzerinden SGK dökümü yaparak da alması mümkün olabilecektir.

Yine de maaş yazısı hazırlanırken bankalar ile herhangi bir sorun yaşanmaması için başka bir ibare isteyip istenmediği de sorulması son derece akılcı bir yaklaşım olacaktır.  Tüm bu hususlara dikkat edilerek ne tür bir kredi olursa olsun başvuru yapılırsa eğer kişinin kredi notunu etkileyecek başka bir durum yok ise istediği krediyi alabilir.

Ama eğer çekmek istediği kredi kendi maaşının üstünde ise o zaman bankanın vereceği kredi çok daha düşük rakamlarda olabilmektedir. Her ne kadar maaş yazısı önemli olan bir faktör olsa da kredi çekilmesinde başka faktörler de rol oynamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git