Mail Order İade Nasıl Yapılır ?

Mail Order İade Nasıl Yapılır ?
17 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

Teknolojinin hızla ilerlemesine istinaden yaşamlarımıza giren birbirinden farklı olgular bulunuyor. Özellikle bilgisayarların, internetin girmesi insanların  yaşamlarını bambaşka bir yöne evirmiş durumdadır. Bunun yanında çok değil bundan elli yıl önce hayatlarımızda olmayan hatta hayal bile edemediğimiz kavramlar var. İş de onlardan bir tanesi de mail order kavramı. Bu yazıda bu konuda insanların kafasına takılan soruların yanıtları verilmeye çalışılacaktır.

Öncelikle kavram olarak bilmeyenler açısından mail order kavramının ne anlama geldiğini ifade etmek gerekir ise en yalın, en anlaşılır biçimde şu şekilde ifade edilebilir.

Mail order, kredi kartını aktif bir biçimde kullanmadan üzerinde yer alan bilgileri girerek yapılan alım ve satımlara verilen isimdir. Kimi zaman pos cihazı üzerinden kimi zaman ilgili kurumun internet sitesi üzerinden bu işlem yapılır

En başta ifade edildiği gibi teknoloji ilerlediği için bu alanda da dolandırıcılık durumları ve kişinin istemi dışında kredi kartı bilgilerinin izinsiz kullanıldığı durumlar olabilmektedir. Böylesi durumların kanıtlanması durumunda suç dolandırıcılık suçuna girer ve kişi bankaya ilgili süreç zarfında başvuru yapar ve hakı olduğu kanıtlanır ise o zaman kendisinden izinsiz yapılan ödemeyi geri alması mümkündür. Bunun için yasal süreci ve adımları doğru bir biçimde bilmek gerekir.

 Tam da bu noktada mail order formu hakkında bilgi vermek gerekir ise mail order formu izinsiz kredi kartından çekilen paranın iadesi için olan bir form olup, üzerinde yer alan belli başlı bazı bilgiler şunlardır:

 • Kredi kartı numarası
 • CVV kodu
 • Kişinin adres bilgileri
 • Kişinin adı soyadı
 • Kredi kartının son kullanma tarihi
 • Kişinin telefon numarası
 • Kişinin elektronik posta adresi
 • Alıcı firma adı
 • Ödeme tutarı ( hem yazı hem rakam ile)
 • Ödeme tarihi
 • İmza

Mail Order İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Eğer kişinin kendi isteği dışında üstte de belirtildiği gibi kredi kartı kullanılmış ise o zaman bu durumda ilgili bankaya bu duruma istinaden yazdığı bir itiraz dilekçesi ile başvuru yapması gerekir. Burada kredi kartının Visa kredi kartı ya da Master kredi kartı olması fark etmemektedir.Her ikisi için de başvuru yapılabilir. 

Yapılan başvuru bankalar tarafından incelenir ve maksimum iki hafta içinde kesin bir biçimde karara bağlanır. Kimi zaman bu süreçlerde bankalar arası farklı uygulamalar olabilse de mevzuat açısından herhangi bir farklılık yoktur. Yapılan itiraz kabul edildiği an belirtilen rakam ilgili kişinin hesabına eksiksiz bir biçimde aktarılır.

Mail Order Dolandırıcılığı Cezası Ne Kadardır?

Üstte yer alan bu temel bilgileri verdikten sonra böylesi bir durumda verilecek olan cezadan da bahsetmek gerekir ise yasaların belirlediği çerçevede ceza verilmektedir. Buna göre böylesi bir durumun ispatlanması durumunda ceza üç yıldan başlayarak daha yukarı yıllara kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında ayrıca para cezası da verildiği durumlar olabilmektedir. Durumun özelliklerine göre cezalar değişiklik arz etmektedir.

İzinsiz Mail Order Kullanılması Durumunda

İzinsiz bir biçimde mail order kullanımı kredi kartı dolandırıcılığı kapsamında olduğu için yasal olarak suç teşkil eder. Kişiler böylesi bir riske göze alamıyor ise banka ile görüşerek kredi kartlarını bu tür işlemlere kapattırarak kredi kartında tüm kontrolü kendi ellerine alabilirler.

Eğer kişi böylesi ciddi ve önemli olan bir sorun ile karşı karşıya kalır ise mutlaka ilgili kurumlara şikayet etme hakkını kullanması gerektiğini unutmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git