Mobil Bankacılık Ve Avantajları

Mobil Bankacılık Ve Avantajları
17 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 141 kez okundu.


Mobil bankacılık şubeye gitmeye gerek kalmadan akıllı telefon veya tablet üzerinden tüm bankacılık işlemlerinin yapılmasına yarayan internet bankacılığı uygulamalarına denir. Mobil şube, cep bank, cep şube olarak da isimlendirilmektedir. Bunun yanı sıra mobil bankacılığın avantajları, mobil bankacılığın tehlikeleri ve mobil bankacılık ile yapılabilecekler şu şekildedir;

Mobil Bankacılık İle Yapılabilecekler

 • EFT ve havale işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Faturalarınızı ödeyebilirsiniz.
 • Yatırım hesabı açarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.
 • Hesabınızı her an görüntüleyebilirsiniz.
 • Banka kartı ve kredi kartlarınızı takip edebilirsiniz.
 • Bankaya gitmeden kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Kredi kartı ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Sanal kredi kartı açabilir ve limit değişiklik işlemlerinde bulunabilirsiniz.
 • Cep telefonunuza kontör alım işlemi yapabilirsiniz.
 • Kurum bağış işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • OGS, ÖSYM, SGK, Trafik Para Cezası, Vergi, Stopaj Vergisi, Gümrük Vergisi ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır

Mobil bankacılığa, internet bankacılığına giriş yapmak için öncelikle çalıştığınız bankanın sitesini internet üzerinden açıp giriş yapmanız gerekir ve tüm adımları takip ederek işlem için gerekli olan müşteri ve internet numaranız üzerinden telefonunuza gelecek SMS ile giriş yapabilirsiniz. Tüm işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra güvenli çıkış yapmayı da unutmamalısınız.

Mobil Bankacılığın Tehlikeleri

İnternet bankacılığı güvenilir mi? sorusu hiç şüphesiz herkesin aklında olan ve önem arz eden bir konu. Bu yüzden avantajları kadar internet bankacılığının dezavantajlarını da bilmekte fayda var. Paralarınızın internet korsanları tarafından çalınmasını istemiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.

Bu korsanlar tarafından yayılan tıpkı gerçekmiş gibi görünen sahte web siteleri, sahte yazılımlar, bankalar tarafından gönderiliyormuş gibi gönderilen SMS şifreleri, sahte mail ve mobil uygulamalarını ne olduğunu araştırmadan tıklamamalısınız. Bu nedenlerden dolayı mobil bankacılık, şubedeki işlemlere göre bir tık daha tehlikeli. Söylenildiği gibi her şeye tıklamamak ve dikkatli olmak gerekiyor.

Mobil Bankacılığın Yurt Dışında Kullanımı

Yurt dışına çıkmadan önce mobil bankacılık için bazı önlemler almak şart. Hattınızın müşteri hizmetlerini arayıp telefonunuzu bu yönden gelecek SMS ler için açtırmanız gerekiyor çünkü mobil bankacılık cep şifre mantığı ile çalıştığı için sonrasında operatörünüzün internet sitesinden yurt dışında olduğunuz için bu durumu halledemiyorsunuz ve 444’lü müşteri hizmetleri numaralarını da arayamayacağınız için sorun çözülemiyor. Belirttiğimiz gibi yurt dışına çıkmadan önce işlemlerinizin kontrolünü yaptırın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git