Müşteri Numarası Nerede Yazar?  

Müşteri Numarası Nerede Yazar?   
16 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 128 kez okundu.


Bankaların her müşteriye özel olarak düzenledikleri bir müşteri numarası olur. Vatandaşlar sahip oldukları müşteri numaraları ile her türlü bankacılık işlemlerinde kullanabilirler. Birçok banka müşteri numarasını bankamatik kartlarına yazdırırken bazı bankalar ilse bunu kartlara yazmazlar. Peki müşteri numarası nerede yazar? Kendisine gelecek bir havale ya da eft için müşteri numarası göndermesi gereken kişi, müşteri numarasını nasıl öğrenebilir?

Bu konuda sürekli yanlış numaraların verilmesi nedeni ile her gün onlarca havale ya da eft yanlış numaralara gitmekte ya da müşteri numarasının yanlış verilmesi nedeni ile askıda kalmaktadır. Siz de bu konuda net bilgiye sahip olmak için ve size yapılacak eft ya da havalelerde herhangi bir yanlışlığın oluşmaması için yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Hangi banka ile çalıştığınız müşteri numarasını öğrenmeniz açısından oldukça önemlidir. Bazı bankalar vatandaşlara dağıtmış olduğu banka kartlarına müşteri numaralarını da eklemektedir.  Bu konuda bu banka müşterileri şansı diyebiliriz. Ama bazı bankalar ise müşterilerine vermiş oldukları kartlara müşteri numaralarını eklemezler. Bunu size verdikleri banka cüzdanlarına yazarlar. Şimdi müşteri numaramı nasıl öğrenirim soruna cevap verelim.

Öncelikle banka kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli bir sayı vardır. Bu sayı sizin müşteri numaranız değildir. Lütfen burayı karıştırmayın. Bankamatik kartlarının tamamında standart olarak kart numarası vardır. Bu kart numarası 16 haneli olup, ayrı bir vazife görür. Yani size yapılacak havale ya da eft’lerde geçerli değildir. Kısaca kart numarası müşteri numarası değildir.

Birçok bankamatik kartında sol alt tarafta müşteri numarası yazar. Bu numara kart numarasına göre hem daha kısadır hem de yazı puntosu olarak da daha küçüktür. Ama dediğimiz gibi bu belli banka kartlarında mevcuttur. Hatta bazı bankalarda bile kendi müşterilerine verdikleri kartlarda uygulama birliği yoktur. Örneğin Ziraat Bankası banka kartlarının bazılarında müşteri numarası varken, bazılarında ise bu yoktur.

Müşteri  Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Eğer acil olarak müşteri numaranız lazımsa o halde size birkaç yöntem söyleyebiliriz. Birincisi kartınızı hızlı bir şekilde dikkatlice kontrol edin. Çünkü bazı kartlardaki müşteri numaraları oldukça küçük ve saydam yazılır. Eğer kartınızda bu numara yoksa ikinci yöntem olarak banka cüzdanınıza bakın. Her banka cüzdanında müşteri numarası yazar.

Eğer banka cüzdanınız yoksa ya da kayıpsa o halde yapacağınız diğer bir işlem müşteri hizmetlerini aramaktır. Bazı bankalar müşteri hizmetleri ile kendi müşterilerinin talepleri doğrultusunda müşterinin cep telefonuna gerekli bilgilendirme mesajlarını atmaktadır. Ziraat bankasında kayıtlı cep numaranız varsa bu hizmeti ücretsiz alabilirsiniz.

Müşteri numarası için internet bankacılığı da oldukça pratik bir yöntemdir. İnternet bankacılığınız varsa o halde hızı bir şekilde sisteme girip müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. En son adım olarak da ya bir bankamatike uğrayıp kartınızı sokarak müşteri numaranızı öğrenecek ya da direkt şubeye gideceksiniz. Ama yukarıda saydığımız müşteri hizmetlerini arayarak müşteri numarası öğrenme metodu en hızlı yöntemdir diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git