Operatör Değişikliği  Sonrası İnternet Bankacılığı  

Operatör Değişikliği  Sonrası İnternet Bankacılığı   
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.


 

İnternet bankacılığı  kullanan banka müşterileri,  bankadan almış oldukları şifre ve telefonların gelen anlık SMS kodu ile sisteme giriş yapabilmektedir. Bankaya internet bankacılığı ile başvuru esnasında sahip olunan cep telefonu internet bankacılığı hesabına tanımlanır. Bu tanımlama esnasında telefon hattının hangi operatöre bağlı olduğu da oldukça önemlidir. Son zamanlarda operatör değişikliği sonrası internet bankacılığına giriş sorunu yaşayan birçok kişi olduğu için yardımcı olmak amaçlı bu makaleyi kaleme aldık. Makalemizde telefon hattının taşınması sonrası internet bankacılığına nasıl giriş yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Ülkemizde son yıllarda hat taşıma işlemi oldukça yaygın bir durum haline gelmiştir. Hat taşıma işlemlerinde telefon numarası değişmese de bankacılık işlemleri için bazı sorunlara neden olmaktadır. Bankalar, hat taşıma işlemi yapan müşterilerinin internet bankacılığı güvenliği için onların hattını bloke etmektedir. Bu nedenle hattını başka bir cep operatörüne taşıyan kişilerin internet bankacılığına giriş izinleri iptal edilir ve hatları bloke edilir.

Bankanın almış olduğu bu tedbir tamamen kullanıcı güvenliği odaklı olup yapılacak basit birkaç işlem sonrası kolaylıkla bu sorun ortadan kaldırılabilir. Hat taşıma sonrası internet bankacılığına giriş için yapılması gerekenlerin başında hat blokajını kaldırmaktır. Birçok banka internet bankacılığına girişi engellemek için uygulamış olduğu hat blokesini kaldırmak için ATM’lerden vatandaşlara yetki vermiştir. Örneğin Yapı Kredi bankasının ATM’sinden birkaç dakikada hattınızın blokesini kaldırabilirsiniz.

 

Hat Taşımada İnternet Bankacılığına Giriş Yapılamaz

Cep telefonu firmalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmak için hattınızı taşımış olabilirsiniz. Ama hat taşıma sonrası internet bankacılığına giriş yapmak istediğinizde bu sefer hattınızın engellenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu sorunun çözümü için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, ATM’lerden birinden hattınızın kısıtlamasını kaldırmaktır. Operatör değişikliğinden sonra  hat kısıtlaması ile karşı karşıya kaldıysanız hemen bir banka ATM’sine giderek kısıtlamayı kendiniz kaldırarak internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz.

Hattınızın blokesini kaldırmak için seçeceğiniz diğer bir yöntem ise bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Zaten internet bankacılığı ile ilgili birçok işlemi müşteri hizmetleri kanalı ile yapabilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetleri 7/24 size hizmet verdiği için, telefon blokesi ile karşı karşıya kaldığınızda hemen yetkililer ulaşarak gerekli bilgi teyidinden sonra hat kısıtlamasını kaldırabilirsiniz.

 

Numara Değişikliği Sonrası İnternet Bankacılığına Nasıl Girilir?

 Cep telefonu numarasını taşıma işlemi ile numaranızın kapatılması tamamen farklı işlemleridir. Örneğin cep telefonunuzun numarası aynı kalarak başka operatöre geçtiniz. O zaman yukarıda size anlattıklarımızı uygulayarak birkaç dakika içinde kısıtlanmış olan internet bankacılığınıza giriş yapabilirsiniz. Ama cep numarasını değiştirdiyseniz o zaman sözünü ettiğimiz yöntemler pek işe yaramayacaktır. Bunun yerine aşağıda izah ettiğimiz yöntemleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

Numara değişikliği sonrası internet bankacılığına giriş yapmak istiyorsanız hemen bankanızın bir şubesine giderek gerekli başvuruyu yapmanız gerekmektedir. Banka şubesine gitmeden hat kısıtlamasını kaldıramazsınız; çünkü internet bankacılığında cep telefonu numarası tanımlanırken sizden imza alınır. İmza ile yapılan işlemlerde ne ATM’den ne de müşteri hizmetlerinden müdahale etme şansı yoktur.

Numaranızı kapattıysanız ya da numaranızı değiştirerek başka operatöre geçtiyseniz o zaman internet bankacılığı hizmeti için yapmanız gereken tek şey banka şubeniz ile görüşerek yeni hattınızı internet bankacılığınıza tanımlatmaktadır. Yeni işlem ile ilgili olarak sizden alınacak imza sonrası internet şubesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git