Reddedilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Reddedilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?
20 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 60 kez okundu.

Krediler hemen hepimizin dönem dönem başvurmuş olduğu yöntemler arasında geliyor. Yaşam şartları pahalı ve insanların kimi zaman kazançları yeterli olamayabiliyor. Bu konuda aşağıda kredi başvuru sayısının artmasının nedenlerine değineceğiz ama şimdi yazının ana başlığından yola çıkarak reddedilen kredi başvuruları ne zaman silinir sorusunun yanıtına öncelikle yanıt verip akabinde bu konuda bilinmesi gereken diğer hususlara değinelim.

Burada sadece kredi değil, bu kavramın içinde kredi kartı ve ek hesap başvurularının da olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada hemen şunu ifade etmek gerekir ki eğer kredi, kredi kartı, ek hesap başvurularınız var ise yine aşağıda detayları verileceği üzere kredi puanınızı ödemelerinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın risk teşkil edecektir.

Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri üzerinden bir örnek vermek gerekir ise Amerika Birleşik Devletlerinde kişilerin çok fazla kredi kartı olması onların tüm yaşamını etkilemektedir. Orada yaygın olan görüş kişinin mevcut kazancının yetmediği ve bu yönteme başvurduğu biçimdedir.

BDDK kuralları çerçevesinde ülkemizde de adım adım faaliyete geçmeye başlamıştır. İnsanlar kendilerini riske atmamak için gerekmedikçe kredi çekmemeli, ek hesap kullanmamalıdır. Üstelik bunlara düzenli olarak ödenen faizler de düşünüldüğünde durum kimi zaman kontrol dışına çıkabilmektedir.

Kredi Başvurularının Sistemden Silinmesi

Şimdi üstte yer alan sorunun yanıtını vermek gerekir ise ister kredi, ister ek hesap için başvuru yapılsın bu yapılan başvurular başvuru yapıldığı günden itibaren 180 gün içinde silinir. Birbiri ardına yapılan başvurularda durum bu biçimde gerçekleşir.

Burada yapılan başvurunun sonucunun olumlu ya da olumsuz olması hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Kredi kartı için yapılan başvurular için de benzer bir durum söz konusudur. Yaptığınız bilinçli ya da bilinçsiz her başvuru sizin kredi notunuzu düşüren çok ciddi bir faktördür.

Günün birinde ev kredisine örneğin başvuru yapmanız durumunda toplam durumunuz banka tarafından anında görülecek , kazancınız ne kadar yüksek olursa olsun, ödemelerinizi aksatmamış bile olsanız tıpkı Amerika Birleşik Devletleri örneğinde olduğu gibi başvuru yaptığınız banka size şüphe ile bakacak ve kredi vermek istemesine rağmen kredi vermeyecek ve kendisini böylesi bir riske atmayacaktır. Bu da bilinmesi gereken çok önemli bir husustur.

Kredi Başvuru Sayısının Armasının Nedenleri Nelerdir?

İnsanların kredi, kredi kartı, ek hesap başvurusu yapmasının başlı başına çok sayıda nedeni vardır. Yazının en başında da ifade edildiği gibi kişiye o anki şartları altında mevcut kazancının yetmemesidir. Bu da eşinden dostundan da para istenemeyeceği göz önüne alındığında kişileri bu yönteme doğal olarak iter.

Kimi zaman bankalar öylesine cazip olanaklar ile kredi, ek hesap fırsatını müşterilerine sözlü ya da yazılı bir biçimde sunar ki insanlar buna da hayır diyecek gücü kendisinde bulamaz. Kimi zaman da nadiren de olsa kişinin bir yakının paraya gereksinimi vardır, kendisi kredi çekememektedir. O zaman insanlar sevdikleri için kredi çekme yoluna gidebilmektedir. Bir yakınınız bankacıdır, bankada böyle bir kredi satması gerekir siz de onu kıramazsınız ki bu da böylesi sonuçlara yol açan bir diğer faktördür. Sonuç ne olursa olsun gerekmedikçe bu yönteme başvurulmamalıdır. Sonrası da ciddi bir biçimde düşünülmelidir.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Bu noktada şunu da anımsatmak gerekir ki yaptığınız tüm kredi, kredi kartı ve ek hesap başvuruları tek çatı altında toplanır. O yüzden hepsi birleşiktir ve birbirini etkiler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git