Satılan Araçta Bulunan HGS Ne Olur?  

Satılan Araçta Bulunan HGS Ne Olur?   
5 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 155 kez okundu.


Sürücüler sahip oldukları araçları değişik nedenlerden dolayı satma durumları olabilir. Bu araçların üzerinde bulunan HGS etiketlerinin ne olacağı ile ilgili bazı soru işaretleri akla gelebilir. Bilindiği gibi HGS aracın plakasına özel olarak alınır. Yani almış olduğunuz HGS etiketleri sadece bir araca ve bir plakaya aittir. Peki satılan araçta bulunan HGS ne olur? Arabamızı sattığımızda üzerinde bulunan HGS etiketini ne yapmamız gerekmektedir? Bu soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

 

Sürücüler araçlarını ikinci el olarak başka birine sattıklarında bu satış anlaşmasına göre, aracın plakası devredilir ya da plaka satıştan ayrı tutularak plaka devri yapılmaz. Ama ülkemizde plakalar çok özel ve değerli değilse bütün sürücüler araç plakalarını da satış rakamının üstüne ekleyerek satarlar. HGS etiketleri de araç plakasına entegre oldukları için, bu araçlar satıldığında HGS de bu araçlarla birlikte çalışmaya devam eder. Yani siz gidip de HGS iptali yapmazsanız bu aracın yeni sahibi sizin HGS ile otoyolda seyahat edebilir.

 

Bundan dolayı aracınızı sattığınız kişi ile bu durumu konuşup çözüm bulmanız gerekmektedir. Bu sorunla ilgili yapmanız gereken birkaç şey var. Bunlardan bir tanesi şudur: eğer HGS etiketini aracınızın camından sökerseniz aracınızın yeni sahibi artık bu etiketten faydalanamaz. Bu şekilde kendinizi garantiye almış olursunuz.

Araç Satışından Sonra HGS İptali Yapmalısınız!

 

İkinci olarak da bankanızı arayıp müşteri hizmetleri ile konuşarak eski HGS etiketinizin iptal edilmesini talep edebilirsiniz. HGS iptali ile birlikte artık aracın üzerinde bulunan etiketin hiçbir hükmü kalmayacaktır. Bu iki yöntemden ikincisi daha mantıklıdır. Çünkü, araçtan etiketi sökmenizle birlikte kimsenin bu etiketi kullanamayacak olması  her ne kadar mümkünse, yine de bankada ve özellikle de kredi kartınıza tanımlı olan,  kullanılmayan bir etiket zamanla sizin yine karşınıza çıkacaktır.

 

Araç satışından sonra hemen yeni bir araç aldığınızda bu eski etiketi yeni aracınızda maalesef kullanamazsınız. Yeni aracınız için gidip tamamen yeni bir HGS etiketi satın almalısınız. Diğer taraftan da aracınızı satıp HGS’nizin akıbetini bilmiyorsanız, bu durumdaysanız hemen müşteri hizmetlerini aramalı ve eski HGS etiketinizi iptal ettirmelisiniz.

 

Araç Satışından Sonra Gelen Cezalara Dikkat

 

Araç satışlarından sonra sürücülere gelen cezalar nedeni ile taraflar arasında bazen sorunlar yaşanabilmektedir. Örneğin bir sürücü aracını satıp devrini yapmış olabilir. Ve aracın yeni sahibi de bu araçla aynı gün seyahat ederken, radara yakalanmış olabilir ya da kaçak olarak otoyola girmiş de olabilir. Bu durumda cezalar genellikle aracın eski sahibine gider. Özellikle araç satışının yapıldığı gün aracın yeni sahibi tarafından kaçak otoyol geçişlerinin yapılması durumunda gelecek olan para cezası aracın eski sahibine gidecektir.

 

Bu durumla karşılaşmamak için aracı sattığınız kişiye bu durumu bildirebilir ve gerekli diğer tedbirleri de almalısınız. Aksi halde gelecek olan cezayı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git